Dzikie pola…

| 23 Mar 2013  10:55 | Brak komentarzy

Trakt Królewski, arteria komunikacyjna w stolicy, ciągnąca się od Zamku Królewskiego aż do Pałacu Wilanowskiego – ongiś siedziby Jana III Sobieskiego, była rozbudowywana i upiększana już wielokrotnie, szczególnie zaś w ciągu ostatniego półwiecza dwukrotnie. W XX wieku z polecenia Józefy Kępy, sekretarza WKW PZPR w latach sześćdziesiątych – począwszy od ul Dolnej al. Sobieskiego w kierunku Wilanowa poszerzana, w XXI wieku, głównie za rządów stołecznych Hanny Gronkiewicz – Waltz, upiększana: od Belwederu aż po Kolumnę Zygmunta na placu Zamkowym. Zrozumiałe, przy tej trasie mają swoje siedziby: prezydent i premier. Znajdują się też ambasady państw zaprzyjaźnionych, a ponadto w pobliskich ulicach biegnących do i od arterii ulokowane są Sejm, Senat, począwszy zaś od Krakowskiego Przedmieścia wyższe uczelnie z Uniwersytetem Warszawskim na czele oraz pałacem prezydenta RP.

Nie będzie to przewodnik po stolicy, żaden bedeker dla turystów. Mówiąc o tej trasie, chcę wykazać ważność i reprezentacyjność tej arterii dla stolicy, a nawet dla państwa, bowiem tu głównie zapadają ważne decyzje dla Polski, dla Europy. Tu przyjeżdżają, i tędy przejeżdżają, zagraniczni oficjele, natomiast w latach PRL pałac w Wilanowie przeistaczany był w rezydencje prezydenckie…

Arteria, przynajmniej ta jej część – od Zamku Królewskiego po Belweder, a czasem aż po ambasadę Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej – zamienia się często w przysłowiowe „dzikie pola”, gdzie harcownicy odprawiają swoje szalone polityczne obrzędy. Czasem dochodzi do walk z policją, bywały już demolki gmachu Urzędu Rady Ministrów, a wcześniej na ogrodzeniu Belwederu zawisła, a następnie spłonęła, kukła prezydenta Lecha Wałęsy w trakcie jego prezydentury; na tej trasie też spalono wóz transmisyjny jednej ze stacji telewizyjnych.

Ktoś powie: vox populi – głos ludu! Nie, każdy czyn miał konkretnych ludzi. Kukłę prezydenta Wałęsy przytaszczyli i spalili ci, których przyprowadzili tu rozsierdzeni Bracia – Bliźniacy K. – Czy ktoś z organizatorów tych „imprez” odpowiadał karnie czy cywilnie za wyczyny swoich podopiecznych? Wątpię, jeśli nawet tak, to były to wyjątki.

Tymczasem aktualnie urzędująca dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie miasta, pani Ewa Gawor, lekką ręką – bo przepisy ją do tego zmuszają! – podpisuje zgody na kolejne demonstracje, barbarzyńskie – często! – wyczyny ludzi nieodpowiedzialnych, a jednak świadomych swych czynów, w większości szybko przeradzają się w awantury, lżenie przedstawicieli narodu, odzieranie z godności. Prawicowcy dopowiadają: vox populi, vox Dei. Głos ludu – głosem Boga! Stróże prawa są bezradni, nie ma „artykułu”?

Co czeka nas, w stolicy, ponoć kulturalnego kraju w dniu kolejnej miesięcznicy, 10 kwietnia, do której pełną parą idą przygotowania. – Jak zapowiada Gazeta Polska, periodyk flagowy pana redaktora Tomasza Sakiewicza w Warszawie, 10 kwietnia odbędą się główne uroczystości na Krakowskim Przedmieściu… Będzie „apel poległych”, będzie „przemówienie” Jarosława Kaczyńskiego, będą msze święte… Zapewne – jak w poprzednich miesiącach i latach wieczorem z pochodniami, z JK i księdzem! (co na to Episkopat?) pod „sanktuarium”, czyli gmach aktualnie urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego przyjdą ludzie Jarosława Kaczyńskiego, który to miejsce przejął ius caduco we władanie, bo stąd przed trzema laty wyszedł brat…

***

Na koniec tych refleksji, informacja dla ludzi, którzy chcą żyć normalnie. Na portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukazał się raport o zeszłorocznym marszu PiS pod hasłem „Obudź się, Polsko!” w relacjach medialnych.

Właśnie, Polsko, „obudź się!”. I nie pozwól na anarchię. Życzę refleksyjnej lektury. Właśnie, o nas.

Henryk Zagańczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  Ciekawość świata kluczem do sukcesu
  Po wakacyjnej przerwie ukazał się październikowy numer miesięcznika „Szlif” wydawanego przez Młodzieżową Wszechnicę Dziennikarską działającą przy XIII LO we Wrocławiu pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM