XI edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych

| 1 lut 2024  21:46 | Brak komentarzy

Szanowni młodzi miłośnicy i znawcy teatru!

Spotykamy się znowu. Tradycyjnie w pierwszym kwartale nowego roku chcemy poinformować Państwa, że rusza kolejna, już XI edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, początek 1.02. 2024 r.


Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego jest otwarty, ogólnopolski, skierowany do wszystkich młodych miłośników i miłośniczek teatru, którzy oglądają różne przedstawienia prezentowane we wszystkich teatrach w Polsce, śledzą festiwale i przeglądy, opisują, recenzują oglądane spektakle.

Zgodnie z regulaminem recenzje zgłaszane do konkursu muszą być publikowane. Można je prezentować w dowolnym medium – w prasie, radiu lub telewizji, jak również na portalach internetowych. Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie Państwo na stronie www.konkurs-zurowski.pl

W tej XI edycji uczestniczki i uczestnicy konkursu mogą recenzować spektakle, które prezentowane były na polskich scenach od 1 maja 2023 roku do 30 kwietnia 2024 roku. Zgłoszenie konkursowe powinno obejmować trzy recenzje jednego autora lub autorki. Każda recenzja powinna dotyczyć innego spektaklu. Szczegóły dotyczące objętości nadsyłanych prac oraz sposobu dokonania zgłoszenia, wypełnienia metryczki spektaklu znajdziecie Państwo na stronie konkursu.

Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 maja 2024 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ul. Bema 26, 81-381 Gdynia z dopiskiem na kopercie: Ogólnopolski konkurs im. Andrzeja Żurowskiego albo w wersji elektronicznej na adres zgłoszenia@konkurs-zurowski.pl
Wszystkie nadesłane na konkurs prace, które spełnią wymagania regulaminowe, oceniać będzie w czerwcu 2024 roku kapituła konkursu i również w czerwcu zostanie ogłoszona lista pięciu finalistów. Dwójkę laureatów poznamy jesienią na gali w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Kapituła konkursu im. Andrzeja Żurowskiego będzie pracowała w składzie: prof. Bożena Frankowska – autorka wielu publikacji o teatrze, krytyczka, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny, przewodniczący Kapituły.

Konkurs im. Żurowskiego to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce skierowane do młodych piszących o teatrze, które realizowane jest konsekwentnie już dziesięć lat. Inicjatorem konkursu był klub krytyki teatralnej – polska sekcja AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, któremu przez lata przewodniczył prof. Andrzej Żurowski.

Konkurs ma stałe i życzliwe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Samorządy są fundatorami dwóch równorzędnych nagród. Również dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza Krzysztof Babicki jest orędownikiem tego przedsięwzięcia.

Dotychczasowi laureaci naszego konkursu są liczącymi się w środowisku krytykami teatralnymi, autorami ważnych publikacji popularyzujących dokonania polskich scen.

Konkurs imienia profesora Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni, kontynuujemy z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Zachęcamy do udziału.

Sekretarz konkurs Alina Kietrys

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...