Dziennikarze książki piszą… BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA

| 27 wrz 2022  21:57 | Brak komentarzy

Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

Autor dotarł do dokumentów, które ujawniają wstrząsające fakty prześladowań, terroru i zabójstw. Bezprawia, bezkarności setek oprawców oraz ich mocodawców. „Bezpieka” jest reportażem historycznym opartym na kwerendzie archiwalnej i dowodach z pierwszej ręki. Jest reporterską całością, ale nie kończy tematu. Czas bezprawia wciąż odkrywa nowe fragmenty okrucieństwa, przemocy i zła.

Jacek Snopkiewicz, reporter, dramaturg, wykładowca PWSFTiT w Łodzi wyjaśnia w przedmowie, że „Bezpieka” jest oparta częściowo na dokumentacji cyklu „Oskarżeni” drukowanym na łamach „Tygodnika Kulturalnego” i „Ludziach bezpieki” wydawnictwie z roku 1989, a także na późniejszych tekstach publikowanych w ”Nowej Europie” i „Kurierze Polskim”. Książka inaczej ukazuje historię Józefa Światły, analizuje nienawiść do ubeków w Poznaniu w roku 1956, dopisuje losy Różańskiego, Romkowskiego, Fejgina po ich wyjściu na wolność, dotyka ciągłości struktur UB-SB.

Historyk ma swój warsztat i metodologię – podkreśla autor, reporter bada sytuację, losy ludzi i obyczajowość. Przesiewa różne historyczne „odpady” i pisze… mikrohistorię. Analizuje sytuacje i losy jednostek, co też może dać , choć nie zawsze – pewne wartościowe uogólnienia.
Książka ciekawa i wartościowa, polecana tym czytelnikom , których interesuje mroczna historia bezpieki, poszukują dokumentów z tamtego kresu. Na 517 stronach „Bezpieki” Jacka Snopkiewicza znajduje się wiele odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

(am)

„BEZPIEKA ZBRODNIA i KARA?” Oficyna Wydawnicza RYTM Warszawa

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM