Red. Jacek Gallant Młodym Dinozaurem

| 16 lut 2024  13:29 | Brak komentarzy

 

Redaktor Jacek Gallant – były dziennikarz lubelskiej i krajowej prasy, radia i telewizji, a także ich korespondent zagraniczny, okresowo pracownik gremiów samorządowych i działacz społeczny – został uhonorowany tytułem „Młodego Dinozaura” za rok 2023.

Ten niepowtarzalny w kraju laur otrzymał 13 lutego 2024 r. podczas dziennikarskiej Gali Młodego Dinozaura zorganizowanej przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Laurem „Młodego Dinozaura” Lubelski Oddział SDRP honoruje dziennikarzy, którzy będąc na emeryturze, są wciąż aktywni zawodowo bądź społecznie.

W gali uczestniczyli aktywni zawodowo i pozostający w stanie spoczynku dziennikarze z Lublina, w tym nestor polskiego dziennikarstwa, autor wydanego przez nasze stowarzyszenie „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” Al. Leszek Gzella.

Okolicznościową laudację wygłosiła red. Grażyna Hryniewska–Kalicka, która przed laty przybyłego do redakcji „Sztandaru Ludu” świeżo upieczonego magistra prawa wprowadzała w arkany dziennikarstwa.
Red Hryniewska o Gallancie powiedziała m.in.: „Reporter i publicysta w „Sztandarze Ludu”, ciągle żądny nowych doświadczeń, wrażeń w 1989 r. trafia do redakcji „Sztandaru Młodych”. Wiąże się to tym razem z jego z pracą dziennikarską poza krajem, w Finlandii, w roli korespondenta zagranicznego. Ten nowy rozdział w jego dziennikarskim dorobku , daje początek późniejszym Jacka Gallanta wyjazdom zagranicznym. Lata 2013–2018. niosą dla Jacka Gallanta nową dozę doświadczeń, Wyjeżdża na Bałkany, do Kosowa. Stamtąd śle korespondencje najpierw do „Kuriera Lubelskiego”, a następnie do dziennika „Trybuna”. –

Laureat tytułu Młody Dinozaur w swoim życiorysie ma też pracę na stanowisku zastępcy red. naczelnego pierwszej komercyjnej Telewizji Niezależnej Lublin, oraz przed mikrofonami lubelskich stacji radiowych, w tym nie istniejącego już Radia Rytm. Legitymuje się też samorządowo-urzędniczym epizodem, w tym na stanowisku wiceprezydenta Lublina oraz wicedyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a następnie, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Odbierając laurową statuetkę J. Gallant, podkreślił, że jego życiową pasją było i jest dziennikarstwo. Wyrazem tego jest jego pierwsza książka, zatytułowana „Pisane w kotle 2013 – 2018”, zawierająca relacje z gorących wydarzeń XXI w. na Bałkanach. Kolejna ,zatytułowana „Gal(l)anteria” ma charakter literacki.

Podczas gali uroczyście wręczono legitymacje Stowarzyszenia Dziennikarzy RP nowym członkom, a to Lucynie Ejmie i Piotrowi Boroniowi. Są oni animatorami polskości wśród Polonii na Wschodzie i wydawcami adresowanego do niej pisma „Ałmator”.

Gala została wzbogacona o prezentację najnowszych książek lubelskich dziennikarzy. Jacek Gallant przedstawił swój debiut literacki „Gal(l)anterię”. Pięknie wydany pod względem edytorskim tom zawiera opowiadania oraz utwory wierszem pisane, w tym fraszki, limeryki, satyry recenzujące obecną rzeczywistość. Stanisław Dąbrowski zaprezentował monumentalną monografię Ligi Obrony Kraju, a Maria Balicka – Kasprzak przedstawiła wydane pod jej redakcją wspomnienia agrolotników śmigłowcowych ze Świdnika z pracy w kraju i za granicą, zatytułowane „Wiropłaty nad polami”.

Integralną częścią dziennikarskiej gali 13 lutego stały się obchody 15-lecia kwartalnika społeczno-kulturalnego „Awangarda lubelska”. Redaktor naczelny pisma Krzysztof Stankiewicz oraz jego zastępca Janusz Kawałko uhonorowali w roku jubileuszowym osoby współpracujące z tym kwartalnikiem. Wyróżnienia w postaci „Awangardowego Lauru” oraz okolicznościowej statuetki otrzymali: przewodniczący Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Stanisław Wojnarowicz oraz Ireneusz Targoński – autor licznych rysunków, linorytów, grafik, a także wierszy, co stało się pasją będącego na emeryturze absolwenta Politechniki Lubelskiej, kiedyś przedsiębiorcy.

Dla laureata z recitalem wystąpił Jacek Dzik z Krasnegostawu – laureat III miejsca w kategorii duety Międzynarodowego Konkursu Piosenki Radia JARD w Białymstoku, uczestnik telewizyjnej „Szansy na sukces”. Dziennikarską Galę Młodego Dinozaura tradycyjnie dopełnił na akordeonie towarzyszący lubelskim żurnalistom od wielu lat Jerzy Jabłonka – laureat tytułu Amicus Diurnariorum – a z wdziękiem poprowadziła red. Grażyna Hryniewska-Kalicka.

/SW/
Fot. Jacek Targoński

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...