WYŚCIG DO METALI RZADKICH

| 21 gru 2020  23:29 | Brak komentarzy

Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To „Wojna o metale rzadkie ” francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł „Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej”.

Rzecz jest arcyciekawa. Poczynając od elementarza bo kto z nas zna więcej niż pięć, sześć metali rzadkich a jest ich kilkadziesiąt, po rolę jaką odgrywają a zwłaszcza będą odgrywać we współczesnym świecie. Po lekturze książki Pitrona można by właściwie dojść do wniosku, że żadne odkrycia, żadne innowacje nie mogą się dziś obejść bez coraz rzadszych metali rzadkich.

Po epokach węgla czy żelaza nadeszła epoka litu czy wolframu – to tylko tytułem przykładu – i wkrótce współczesny świat nie będzie się mógł bez wszystkich tych rzadkich metali obyć. Już teraz zaczyna się, a właściwie już trwa wyścig. Tylko my żyjemy w błogiej nieświadomości naszego sympatycznego światka. Z przodu są nie tylko USA czy Chiny. Tylko – pyta autor – jaki jest kres tego wyścigu, jego horyzont. I odpowiada ustami teoretyka Christiana Thomasa „Nie mamy problemu z surowcami ziem rzadkich, problem mamy wyłącznie z szarymi komórkami”.

Polecamy tę książkę z dwóch powodów. Przede wszystkim jako interesującą , odkrywczą lekturę, a także dlatego, że przekładu z francuskiego dokonał red. Andrzej Bilik.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM