Jubileusz zasłużonego depeszowca

| 6 kwi 2024  11:01 | Brak komentarzy

Jubileusz to dostojne słowo. Takie właśnie pojęcie pasuje do 90. rocznicy urodzin znanego w olsztyńskim środowisku dziennikarza, redaktora depeszowego Zbigniewa Bielewicza. Rodowitego warszawiaka, znanego także pod pseudonimem Mecenas, jako że najpierw studiował prawo, ale ukończył… dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

W stolicy studiował już jako mieszkaniec Olsztyna, do którego to miasta przyjechał z rodzicami zaraz po wojnie prosto ze zrujnowanej stolicy. Jego ojciec był tu kierownikiem legendarnego kina „Polonia”, a Zbyszek jeszcze przed dwudziestką rozpoczął pracę w mediach – o czym we wtorek, 2 kwietnia opowiadał barwnie „U Artystów” podczas uroczystego zebrania olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Jubilat ma bogaty życiorys prasowy. Zaczynał w „Życiu Olsztyńskim” (mutacji „Życia Warszawy”), potem pracował w tygodniku „Nasza Wieść”, a w 1967 roku trafił do „Głosu Olsztyńskiego”, późniejszej „Gazety Olsztyńskiej”, gdzie został depeszowcem, a wreszcie kierownikiem tzw. redakcji nocnej.

Z natury małomówny, na spotkaniu z kolegami otworzył się na dłużej, wspominając okres pracy w redakcji, w której po 1986 roku dodatkowo tworzył rubrykę „100 lat temu Gazeta Olsztyńska pisała”. Był też autorem kronikarskich tekstów w roczniku „Kalendarz Olsztyński”. Jednym słowem – kawał historii Olsztyna skupionej w jednej postaci!

Ucieszyło więc nas przybycie na uroczystość szefa Rady Miasta Roberta Szewczyka, który złożył życzenia jubilatowi i wręczył mu pamiątki związane właśnie z historią Olsztyna. Z kolei członkowie oddziału SD RP życzyli przewodniczącemu Szewczykowi – sukcesu w najbliższych wyborach na prezydenta Olszyna z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mając nadzieję, że po jego wyborze na gospodarza miasta głębszy oddech złapie także kultura.

MK
Fot. Andrzej Sanecki

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...