„PLECIUGI” PRZEDPEŁSKIEJ

| 13 mar 2024  12:57 | Brak komentarzy

Wystawa tkanin artystycznych BEATY JOANNY PRZEDPEŁSKIEJ p.t. „PLECIUGI” czynna jest do 28 marca b. r. w GALERII ANEKS BIELAŃSKI (w budynku Biblioteki Bielany) przy ul. Romaszewskiego 19 w Warszawie (oprócz sobót i niedziel) w godzinach otwarcia biblioteki.

BEATA JOANNA PRZEDPEŁSKA. Warszawianka. Łączy pracę dziennikarską i artystyczną. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka audycji muzycznych w Polskim Radiu oraz artykułów w prasie polskiej i zagranicznej (m. in. korespondentka amerykańskiego magazynu „Billboard”). W „Tygodniku Polskim” wydawanym w Melbourne (Australia) od ponad 30. lat prowadzi rubrykę „Echa warszawskich salonów”, poświęconą dyplomacji, kulturze i sztuce. Autorka książki „Gwiazdy…gwiazdki…gwiazdeczki muzyki lat 90.”

Maluje, rysuje, projektuje ekslibrisy, maski oraz tkaniny unikatowe. Od 2006 roku swoje prace zaprezentowała na 23 wystawach indywidualnych. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych. Wykonane przez nią ekslibrisy pokazywane były w wielu krajach ( m.in. Bułgaria, Turcja, Chorwacja, Włochy, Serbia, Niemcy, Litwa, Węgry, Meksyk) na wystawach pokonkursowych i na terenie całej Polski, zdobywając liczne wyróżnienia.
Jest wieloletnim członkiem SDRP.

O TKANINACH

Do projektowania tkanin autorskich zainspirowało mnie na początku mojej pracy dziennikarskiej, spotkanie z artystką jugosłowiańską – Sofiją Antonijević, z którą przeprowadzałam rozmowę na temat wystawy jej gobelinów w Warszawie. Wiele lat później, kiedy odkryłam w domu pudło z kolorowymi sznurami, postanowiłam poeksperymentować i wykonać własny projekt. Tak powstała pierwsza „pleciuga”, zatytułowana „Zakręcone myśli”.

Dotąd wykonałam 32 tkaniny. Moje „pleciugi” to opowieści: zapisy nastrojów, emocji, refleksji. Na przykład „Ogrzej mnie” mówi o rozgrzanym do czerwoności słońcu, „Deszczowy dzień” jest utkany z szarości, „Iskierki nadziei” to błysk żywej czerwieni wśród ponurej czerni, „Malowanie świata” – cała paleta barw, ściekająca strugami jak farba z pędzla artysty.

„Pleciugi” wykonuję własną techniką autorską.


Naszej Koleżance gratulujemy pasji i życzymy wielu twórczych pomysłów.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...