Kontrowersatorium

| 14 mar 2024  12:36 | Brak komentarzy

27 marca 2024 o godzinie 17:30 serdecznie zapraszamy do Kawiarni Efemeria, przy ul. Karmelicka 7 w Krakowie na kolejne spotkanie z cyklu Kontrowersatorium

Starając się żyć w symbiozie z naturą, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacja SIMBIOSIS wciąż poszukuje i stara się pozyskać rzetelną wiedzę potwierdzając pewne założenia wynikające z doświadczeń. Głodni zdobywania wiedzy wraz z rozkwitem przyrody rozpoczynamy cykl KONTROWERSATORIUM® 2024! Tegoroczne wydarzenia poddajemy pod hasło ŚWIADOMOŚĆ a na pierwszym spotkaniu poruszymy niezwykle ważny we współczesnych czasach temat:

CZY TRAUMĘ DZIEDZICZYMY W GENACH?

Wielu z nas zmaga się na co dzień z trudnymi emocjami wynikajacymi z pewnych zachowań, które bardzo często powstają w trybie automatycznym. Pewne wdrukowane reakcje powodują, że zastanawiamy się dlaczego reagujemy w taki a nie inny sposób. Często też zachowania te powodują, że popadamy w autodestrukcję bo nie potrafimy odnaleźć ich źródła.

 • Czy źródłem może być genetycznie uwarunkowana trauma?
 • Czy traumę przekazujemy z pokolenia na pokolenie?
 • Czy możemy uwolnić się z traumy? A jeśli tak to w jaki sposób najlepiej to zrobić?
 • Czy trauma inaczej objawia się u kobiet i u mężczyzn?

Na te pytania oraz szereg innych powstałych w trakcie spotkania porozmawiamy z naszym GOŚCIEM SPECJALNYM: prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Wojciechem Draganem!

O profesorze:

Absolwent psychologii i biologii na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat uzyskał w roku 2005, a habilitację w 2015. Aktualnie przewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 2017–2018 w ramach stypendium Fulbrighta przebywał na Uniwersytecie Indiany w Bloomington. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problematyki biologicznych postaw zachowania w normie i patologii, roli stresu i czynników wczesnodziecięcych w rozwoju, pomiaru zmiennych psychologicznych oraz kwestii związanych z uwarunkowaniami orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Współautor i autor kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor monografii „Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe” uhonorowanej w 2015 roku Nagrodą Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej. Laureat nagród i stypendiów związanych z dorobkiem naukowym (m.in. nagroda Prezesa PAN im. Andrzeja Malewskiego, Nagroda Naukowa Tygodnika Polityka). Autor minibloga naukowego na portalu Facebook.

O KONTROWERSATORIUM®:

Słowo powstałe wskutek innowacji językowej (neologizm) łącząc ze sobą słowa: kontrowersja i konwersacja. KONTOWERSATORIUM to określenie przestrzeni (konwersatorium) do podejmowania rozmów na tematy kontrowersyjne. Bardzo często w przestrzeni tej pojawiają się naukowcy oraz specjaliści danych dziedzin, by porównać wiedzę akademicką z wiedzą empiryczną (również metafizyczną).

Ideą spotkań jest wymiana wiedzy i doświadczeń ku popularyzacji nauki w sposób zrozumiały dla wszystkich. Kontrowersatorium to przede wszystkim ludzie oraz współtworzenie przez nich przestrzeni opartej na wzajemnym szacunku, lojalności i nawiązywaniu nowych i ciekawych kontaktów.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...