Wacław Radziwinowicz laureatem III edycji Nagrody Panasa

| 2 wrz 2023  10:47 | Brak komentarzy

Już po raz trzeci w salach olsztyńskiego zamku odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Henryka Panasa. W tym roku otrzymał ją Wacław Radziwinowicz, wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej”, do niedawna korespondent tego dziennika w Moskwie.

Pomysł ustanowienia nagrody imienia naczelnego redaktora pisma „Warmia i Mazury” oraz pisarza Henryka Panasa (1912-1985), autora znanego w świecie apokryfu „Według Judasza” zrodził się w olsztyńskim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Olsztynie.

Przewodniczący Marek Książek do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosił kolegów ze Związku Literatów Polskich w Olsztynie z prezesem Andrzejem Cieślakiem. Pierwszym laureatem Nagrody Panasa był urodzony na Warmii satyryk, pisarz, poeta i felietonista Krzysztof Daukszewicz, drugim – Aleksander Kwaśniewski, w latach 80. szef pism młodzieżowych („itd” i „Sztandaru Młodych”), autor lub współautor książek publicystycznych (ostatnio „Prezydenta”), spędzający wakacje w swoim domu na Zachodnich Mazurach, przyjaciel regionu.


W tym roku do głównych organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” (którego Henryk Panas był współzałożycielem) oraz związana z nim Fundacja im. Bronisława Sałudy.

Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą przedstawiciele organizatorów (w tym Jerzy Domański, prezes SD RP jako współprzewodniczący) oraz dwaj dotychczasowi laureaci, jednogłośnie wybrała Wacława Radziwinowicza. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin objął wydarzenie patronatem honorowym, a samorząd regionu przyznał grant na przygotowanie przedsięwzięcia. Wsparł je finansowo również Andrzej Ryński, prezes firmy „Remondis” w Olsztynie.

Zanim doszło do głównej uroczystości, Wacław Radziwinowicz złożył wiązankę kwiatów przed tablicą na domu Henryka Panasa przy ul. Księcia Witolda w Olsztynie, ufundowaną na 110 rocznicę urodzin pisarza przez SD RP i ZLP.

Gala wręczenia laureatowi statuetki wykonanej przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa zgromadziła liczną publiczność, przed którą najpierw wystąpił Robert Kowalski z ZLP, wspominając kontakty z Henrykiem Panasem, potem Katarzyna Leśniowska z SD RP odczytała werdykt kapituły, a następnie laudację na cześć laureata wygłosił Jarosław Kurski, I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Podkreślił przy tym, że Wacławem kierują trzy miłości: dziennikarstwo, tęsknota za demokratyczną Rosją i Olsztyn, gdzie się urodził i mieszka na stałe. Statuetkę wręczył marszałek Brzezin oraz syn patrona Jacek Panas. Natomiast Ewa Hopfer, prezes SSK „Pojezierze” i Fundacji im. Sałudy wręczyła laureatowi czek na 5 tys. zł.

Gratulacje bohaterowi wieczoru złożyli: Krzysztof Daukszewicz (osobiście) oraz listownie: Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Domański i Marek Wawrzkiewicz (prezes ZLP). Wzruszony laureat podziękował kapitule i organizatorom, dzieląc się refleksją przy okazji wojny na Ukrainie, że to nie faceci w mundurach robią wojny, ale tzw. dziennikarze – ta uwaga odnosiła się głównie do dziennikarzy rosyjskich.

Środowy wieczór (30 sierpnia) umiliły występy zespołów Czyści jak Łza oraz Warmia Retro Band.
MK

Fot. Anna Panas, Zofia Barankiewicz, Marek Książek i Grzegorz Wilczewski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...