Odszedł red. Feliks Walichnowski

| 3 kwi 2024  22:18 | Brak komentarzy

Tuż po świętach Wielkiej Nocy, we wtorek 2 kwietnia 2024 roku zmarł nestor dziennikarstwa olsztyńskiego red. Feliks Walichnowski. Miał 94 lata.

Urodził się 15 października 1929 roku w Warszawie, ale już jako szesnastolatek, jeszcze zanim Niemcy podpisali w Berlinie akt kapitulacji, przyjechał wraz z grupą osadników do Olsztyna, a potem został skierowany do pracy w Ostródzie, stając ramię w ramię z pionierami, którzy po wojnie odbudowywali ten region z gruzów. Potem wrócił do Olsztyna i został tu na stałe, pełniąc różne funkcje, w tym polityczne, między innymi nadzorując lokalne media, chociaż został zapamiętany głównie jako redaktor naczelny ogólnopolskiego, kolorowego tygodnika „Panorama Północy” (1972-1981).

Był doktorem socjologii i z tego względu pasjonowały go powojenne losy mieszkańców Warmii i Mazur, rozczytywał się w pamiętnikach pionierów przybyłych na tereny byłych Prus Wschodnich, a sam był autorem ponad stu różnych książek i innych publikacji.

W ostatnich latach inspirował młodszych kolegów z olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP do upamiętniania historii powojennych osadników, w tym do ogłoszenia konkursu na wspomnienia o nich, które znalazły się w książce „Czas pionierów”.

O dokonaniach swego pokolenia przypominał do końca swych dni. Jako medioznawca z zainteresowania recenzował też, często krytycznie, poczynania władz lokalnych i centralnych, nie szczędząc przy tym ironii i uszczypliwości.

W maju 2023 roku marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin (obecnie senator PSL) uhonorował dr. Feliksa Walichnowskiego – na wniosek naszego Stowarzyszenia – Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wcześniej popularny Felo, jak zwany był w olsztyńskim środowisku dziennikarskim, został odznaczony Medalem Rodła oraz Krzyżem Komandorskim OOP.

Marek Książek

Na zdjęciach: Feliks Walichnowski w kilku okresach swego życia, w tym na jubileuszu 90-lecia wraz z żoną Elżbietą

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...