Zmarł autor dziennikarskiego leksykonu

| 20 mar 2024  22:02 | Brak komentarzy

20 marca 2024 r. zmarł w Lublinie redaktor Alojzy Leszek Gzella – autor wydanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny”. W czerwcu br. skończyłby 92 lata.

Redaktor A. Leszek Gzella należał do założycieli „Kuriera Lubelskiego”, w którym przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy sekretarza redakcji. W latach osiemdziesiątych był redaktorem „Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich”, a następnie redaktorem naczelnym ‘Dziennika Wschodniego”, Jego pasją było dziennikarstwo. Był autorem wielu artykułów i książek z dziedziny historii, kultury, teatru, dziejów prasy i dziennikarstwa, w tym pomnikowego „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny”, a także wydawcą i wykładowcą prasoznawstwa i wiedzy o kulturze w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podczas II wojny światowej brał udział w powstaniu warszawskim jako członek drużyny pocztowej Szarych Szeregów. W drugiej połowie lat 50. po ukończeniu studiów polonistycznych na KUL związał się z dziennikarstwem, któremu pozostał wierny do ostatnich swych dni. Jeszcze 13 lutego br. uczestniczył w Gali Młodego Dinozaura, organizowanej przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Leszek Gzella był autorem licznych książek, w tym: „Prasa lubelska 1944-74”, monografii teatru im. Juliusa Osterwy „Jego pasja nas urzekła”, „Szkiców i wspomnień z dziejów lubelskiego teatru”, a także trzech książek o dziejach 2 Frontowej Oficerskiej Szkole Piechoty w Lublinie, tyleż samo poświęcił obrońcom Lublina z 1939 r: „Oni bronili Lublina w 1939 r.”, „Bronili Lublina. Wrzesień 1939” /wspólnie z Wojciechem Białasiewiczem/, „Bronili miasta i honoru”. W jego dorobku znajduje się również książka o bełżyckich weteranach „Na Ścieżkach bohaterów”, czy o nestorze lubelskich dziennikarzy red. Stefanie Ziemnickim „ Stefan. Prawie całe życie zapisałem w PAP-ie”. Red. Gzella przypomniał również wiersze lublinianki z „pokolenia Kolumbów” 20-letniej Grażyny Chrostowskiej, która w kwietniu 1942 r. wraz z siostrą i innymi koleżankami z lubelskiego transportu została rozstrzelana w Ravensbrueck. Tomik jej wierszy, zatytułowany „Jakby minęło już wszystko”, wydał w 60. rocznicę tragicznej śmierci poetki.

To tylko niektóre z publikacji książkowych red. A. Leszka Gzelli. W ostatnim czasie ukazał się dwutomowy zbiór Jego felietonów publikowanych na łamach lubelskiej prasy, zatytułowany „Tylko *Krzywe zwierciadła*”.

Alojzy Leszek Gzella był członkiem m.in. Lubelskiego Klubu Rotariańskiego, Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Kapituły Orła Białego Kruka ze Słonecznikiem, pierwszym laureatem Akademickiego Lauru Dziennikarskiego AKLAUD 2014, przyznawanego przez lubelskie Uniwersytety – UMCS i KUL.

Od 1956 r. należał do SDP.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...