90. urodziny red. Mieczysława Kacy

| 4 sty 2024  22:40 | Brak komentarzy

Nestor radomskiego środowiska dziennikarskiego red. Mieczysław Kaca 29 grudnia 2023 r. skończył 90 lat. Z tej okazji szacownego Jubilata odwiedziła delegacja Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, którego red. Kaca jest długoletnim i aktywnym członkiem.

Pracę w dziennikarstwie red. Mieczysław Kaca zaczynał w 1951 roku jako korespondent na ziemi zwoleńskiej ówczesnego „Życia Radomskiego” – mutacji „Życia Warszawy”. Po ukończeniu studiów na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, zgodnie z wyuczoną specjalizacją, podjął pracę w dziale zagranicznym kieleckiego dziennika „Słowo Ludu”. Na krótko zamienił tę redakcję na gazetę zakładową „Budujemy samochody” w Starachowicach, by powrócić do Kielc i na dłużej związać się ponownie ze „Słowem Ludu”.


Dla czytelników Radomia i ziemi radomskiej red. Mieczysław Kaca to przede wszystkim wieloletni redaktor naczelny i twórca świetności „Tygodnika Radomskiego” – pisma społeczno-politycznego, którego pierwszy numer ukazał się 1 lutego 1982 r. Tytuł ten, z krótkimi przerwami, ukazuje się do dziś, choć w mocno zmienionej i okrojonej formule.

Red. Kaca nie tylko organizował pracę redakcyjną, ale też dużo pisał głównie na tematy dotyczące bieżących wydarzeń z życia gmin i ich mieszkańców z terenu ówczesnego województwa radomskiego. Wręcz hobbystycznie interesował się historią drugiej wojny światowej na tym terenie, publikował teksty przybliżające nieznane fakty z walk partyzanckich AK, BCh i AL, odkrywając życiorysy mało znanych bohaterów. Swoje bogate życie zawodowe, w całości poświęcone dziennikarstwu prasowemu, opisał i być może uda się ten materiał kiedyś opublikować w formie książki.

Spotkanie u Jubilata – szanowanego, lubianego i podziwianego za pracowitość kolegi upłynęło pod znakiem wspomnień. Były kwiaty, tort, symboliczna lampka szampana, a przede wszystkim serdeczne życzenia od władz i członków SDRP: nieustająco dobrej formy, zdrowia i wciąż takiej samej pogody ducha!

Barbara Pikiewicz, wiceprzewodnicząca Oddziału Kielecko-Radomskiego
fot. Adam Dziedzic, obiektywnie.info.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...