Z KRONIKI PAN…I G. Pod hałdą zboża

| 27 kwi 2023  22:08 | Jeden komentarz

To już 50-y felieton w mojej kronice. Mały jubileusz.

– Jeśli uznać zboże za symbol sytości, to jesteśmy bogaci – komentuje pewien emeryt. – Pozornie – ucina inny. – Najpierw był łańcuch dostaw, teraz łańcuch nieudolności. – Pod zwałami zboża – pomstuje doświadczony rolnik – może myszy, szczury. Co rusz ktoś wypuszcza jakiegoś! Krytyczny suweren mówi, że mamy rozreklamowany (do bólu) rząd. – Uprawia autoreklamę, czyli mydli oczy. Ciągle gasi napięcia i usuwa wpadki, które sam wywołuje. Potem chwali się, że osłania od zła. Autor sms-a do Szkła Kontaktowego: „W Polsce jest bezpiecznie, wokół pełno tarcz”.

Tarcze, więc skojarzenia pędzą na wschód. Przed świętami Polskę odwiedził Wołodymyr Zełenski. Dziękował i chwalił. Od prezydenta A. Dudy dostał Order Orła Białego. Rozmawiali o kwestiach militarnych, gospodarczych (w tym rolniczych) i historycznych. Gość odznaczył cztery miasta: Chełm, Rzeszów, Przemyśl i Lublin – za wspieranie jego rodaków. Było miło. Ale się skończyło.

Kiedy szef partii rządzącej samoistnie (znowu bez UE) ogłosił szlaban na granicy na wwóz towarów. Strzelił focha! I gafę! Kiedy w Brukseli problem wzięto na tapetę, wyborcy PIS-u usłyszeli starą śpiewkę: „Unia zła”. Teraz nasi wymyślili policyjne konwoje do portów. Te za chwilę zatkane, też podniosą raban. – Ci u władzy popiszą się kolejną ratunkową akcją – sarkazmu ci u nas nie brakuje. Obywatele wszak obserwują i myślą. Oraz słuchają nowego ministra rolnictwa, jak wygłasza, że „z wielkom dumom myślimy o polskich rolnikach.

Indolencja to grzech, czy niemoc – publicznie pytał prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich. I stwierdził mniej więcej tak, że u nas tłumaczy się tych, co nie umieją. Zamiast zastąpić ich kompetentnymi. A nowy RPO, prof. Marcin Wiącek interweniuje w sprawie liczenia głosów za granicą. Wyniki mają tam być podane (zgodnie z prawem wyborczym) w ciągu doby. Wic polega na tym, że – jeśli z liczeniem się nie zdąży, głosy przepadną! Za granicą dotyczy to ok. 500 tysięcy wyborców. W kraju, w każdym obwodzie jest średnio tysiąc głosujących, a w niektórych zagranicznych enklawach nawet więcej niż 20 tys. O co chodzi? – O demobilizację wyborców – wyjaśnia Róża Rzemplińska, szefowa serwisu „Mam prawo wiedzieć”. Specjaliści otwarcie komentują „głęboką erozję państwa prawa”.

Trzeszczy. Czy, na przykład, zboże zasypie dobre relacje ze wschodnim sąsiadem? Eksperci podają, w UE prawie 5 mln Ukraińców otrzymało status uchodźcy.1,5 mln zamieszkało w Polsce, milion z nich ma pracę. Niejednokrotnie taką, której Polacy nie chcieli. Płacą podatki – publicznie zaznaczał ambasador Wasyl Zwarycz (zastąpił Andrija Deszczycę).

Dyplomaci artykułują więcej: ludzie dwóch narodowości łączą się w pary. Dzieci posyłają do polskich szkół. – Obok okropieństw wojny to jest znak – globalizacji świata. I obok dziwów, że Rosja przez miesiąc przewodzi Radzie ONZ! Podobno anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły. – Podłości wybaczyć nie można. Ale też – nie ma życia bez burz – filozoficznie podkreślają politycy. Ukrainy nie zostawimy na pastwę losu – deklarują ci najważniejsi. Determinacja walczących musi być nagrodzona, bo – jak w przysłowiu – odwaga to panowanie nad strachem a nie brak strachu. Wojskowi ukraińscy ogłaszają, że potrzeba pięciu tysięcy specjalistów, aby rozminować ich kraj.

Ilu u nas się przyda do pokojowego oczyszczenia z zastawionych pułapek? Choć czas jest złodziejem pamięci, one wychodzą na jaw w „objazdowych” wystąpieniach polityków. – Czy na długo przed wyborami Polaków nie zmęczą oratorskie przemowy. A potem, zamiast spacer do urny, wybiorą spacer – zastanawia się widz kilku kanałów TV. I na nic – kilkadziesiąt tysięcy komisji wyborczych (żeby było łatwiej?!) i około stu tysięcy kontrolerów (żeby było przejrzyściej?!). W tym szaleństwie jest metoda (z „Hamleta” Szekspira).

Spokojnie przypomnijmy, że można zaszczepić się piątą dawką. Minister Zdrowia podał, że e-skierowania otrzyma 1,7 mln osób, jeśli mają powyżej 60 lat i poprzednie szczepienie było skierowane przeciw jednemu wariantowi covid-19. Na konferencji prasowej dodał, że Moderna pracuje nad szczepionką łączną na koronawirusa i grypę. Podobno rozważane jest u nas zniesienie pod koniec czerwca stanu zagrożenia epidemicznego.

Chwila relaksu dla Czytelnika: przy zalewie w Bielawie, koło Wrocławia, stoi gastrobudka. Ma napis: Baba Jaga, a pod nim hasło „strasznie pyszne”. I to się nazywa marketing. Społeczeństwo ruszyło w plener. Spaceruje i zwiedza. Na przykład, twierdzę Srebrna Góra. Ubrany w napoleoński mundur przewodnik fachowo opowiada i używa broni palnej. Atrakcja, a jakże. Lepsza niż ta, w politycznym rodzimym piekiełku. A gdy turysta, wracając ze zwiedzania, przejeżdża przez Uciechów i Dobrocin, niedaleko Dzierżoniowa, humor ma poprawiony na sto procent.

Gdy do tego słucha radia Złote Przeboje i słyszy dowcip: Mąż – do żony, która właśnie urodziła syna: – Jakie mu damy imię? – Zdziś! – to wie, że opatrzność czuwa nad naszym dobrym nastrojem. I wiosna też. Może jeszcze, prezenter pogody, Ziemowit Pędziwiar. Bo ma świetny dobór imienia i nazwiska. Brawo dla rodziców.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Jeden komentarz do “Z KRONIKI PAN…I G. Pod hałdą zboża”

 1. Witold
  wtorek, 13 - cze - 2023, godz. 23:36

  Kolejne jubileuszowe resume jak zwykle przyprawione odrobiną ironii wyostrzającej smak i wzmagającej zainteresowanie. Gdy w związku z kampanią wyborczą polityczny bełkot wylewa się ze wszystkich publikatorów, zwięzła, treściwa i kąśliwa kondensacja pozwoli utrwalić w przepełnionej pamięci elementy najistotniejsze. Wzmianka o potężnej osiemnastowiecznej twierdzy i relaksie nad zalewem w Bielawie kieruje myśli ku reaktywowanej części kolei sowiogórskiej i stacji Bielawa Zachodnia skąd przez Bielawę Centralną można w komfortowych warunkach szynobusem Kolei Dolnośląskich udać się do Wrocławia. Prawie jak powrót ze stolicy i o ile przyjemniej.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...