„SZLIF”: Nie dajmy się!

| 16 kwi 2020  09:56 | Brak komentarzy

Dzielni młodzi z Licem Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu powiedzieli: Nie damy się koronawirusowi! I mimo że ze względu na brak możliwości dotychczasowych form kolportażu gazety numer nie jest drukowany, tylko umieszczony został w postaci elektronicznej na portalu szkoły (oraz SDRP – patrona gazety), kwietniowy „Szlif” jest równie ciekawy, jak poprzednie.

Oto kilka tylko wybranych tematów:

  • „Język muzyki” – bardzo osobista wypowiedź niewidomego muzyka i wokalisty Wojciecha Ławnikowicza. (Radosław Głowiak)
  • „Nadodrzańskie spotkania” – wielu turystów wybiera za cel podróży Wrocław, ponieważ zachęca ich porównanie tego miasta do Wenecji Północy. (Wiktoria Stańczyk)
  • „Utracona perła” – wrocławska Nowa Synagoga mogła pomieścić niemal 2000 wiernych, co plasowało ją na drugim miejscu pod względem wielkości w Niemczech. Została podpalona podczas „nocy kryształowej” w 1938 roku i doszczętnie spłonęła. Jeszcze jeden przykład okrutnej bezmyślności nazistów. (Aleks Stadnicki)
  • „Rolnicy na wsi? Niemożliwe!” – polska wieś bardzo się zmieniła i coraz mniej przypomina miejsce, którym kiedyś była, ale nadal zachowuje swoją specyfikę miejsca pracy rolnika. Jednak mieszczanie, którzy sprowadzili się na tereny wiejskie, chyba nie pojmują wszystkich konsekwencji związanych z ową specyfiką.
  • „Zakrzywiony sport” – teqball to połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego. Zasady są proste: w meczu biorą udział dwie lub cztery osoby ustawione przy zakrzywionym stole do ping-ponga. Celem jest przebicie piłki na stronę przeciwnika tak, aby ten nie był w stanie jej odbić, mając na to trzy dotknięcia.

Do pobrania: SZLIF 4 (175) 2020

Patryk Kidoń

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...