PO MEDIACH Z ANGORĄ (21)

| 8 sty 2024  15:38 | Brak komentarzy

Hejtem po oczach

„Państwo są w beznadziejnej sytuacji, to, co się wyprawia w Polsce, jest nie do obrony, państwo, że tak powiem, mają płacone za to, żeby tego bronić.

Serdecznie państwu współczuję” – powiedział Jarosław Kaczyński do dziennikarzy podczas konferencji prasowej 3 stycznia dotyczącej zmian w mediach publicznych. To wypowiedź skandaliczna. Kaczyński powinien odnieść ją do działań propagandzistów TVPiS. Wtedy powiedziałby prawdę!

Prezes partii, która przez 8 lat gwałciła wolność mediów, odbierała prawdziwym dziennikarzom prawo do obecności w mediach publicznych, zawłaszczyła je i podeptała wszelkie standardy profesji, dziś ma czelność pouczać dziennikarzy, obrażać i prawić im morały, a jego przyboczni stosują cenzurę, nie dopuszczając do zadawania prezesowi niewygodnych pytań. To, ile propagandziści TVPiS mieli płacone, żeby bronić rządów PiS-u, dobrze dziś wiemy z oficjalnych dokumentów. Sumy zwalają z nóg, bo są to miliony, a jeden tylko Michał Adamczyk – czołowy propagandzista TVPiS – zarobił 1,5 mln zł (ok. 125 tys. zł miesięcznie!) wobec średniej miesięcznej płacy dziennikarzy w Polsce na poziomie 4 tysięcy! Mieli płacone, żeby tego całego propagandowego ścieku bronić do ostatka, dlatego dziś okupują siedzibę TVP, udając bojowników o wolność słowa, a w rzeczy samej walcząc o utrzymanie się przy korycie.

Tego, co PiS zrobił z mediami publicznymi w Polsce, w żaden sposób nie da się obronić. Wie o tym każdy myślący człowiek. W światowym rankingu prasy Polska spadła z 18. miejsca w 2015 roku na 57. w 2023. Telewizja Polska i Polskie Radio w czasie rządów PiS-u otrzymały kilkanaście miliardów złotych, z czego ogromną część na propagandę, agitację i dezinformację. Sympatyzujący z PiS-em dziennikarze trzech mediów prawicowych i ich redakcje („Sieci”, „Gazeta Polska”, „Do Rzeczy”) zarobili w latach 2015 – 2021 na reklamach od spółek Skarbu Państwa ponad 270 mln złotych. Mimo że propisowskie tygodniki traciły czytelników, dostawały reklamy, które rekompensowały straty. Czyżby Jarosław Kaczyński o tym nie wiedział? Czy te fakty były przed prezesem ukrywane? A ile w sumie poszło pieniędzy na swoich „dziennikarzy” w innych mediach prawicowych, orlenowskich czy tzw. publicznych? W sumie grube miliardy, bo mieli płacone, żeby PiS-u bronić, żeby przyznawać politykom PiS-u (Morawieckiemu, Kaczyńskiemu i innym) tytuły „Człowieka Roku” czy „Człowieka Wolności” itp.

Niejeden raz pisałem na tych łamach, że politycy PiS-u nie są w stanie pojąć logiki wolnych mediów. Wolne w ich mniemaniu to tylko takie, które bronią ich polityki, ich punktu widzenia. To autorytarne myślenie stojące dokładnie na antypodach myślenia demokratycznego, wolnościowego uniemożliwia logiczną analizę sytuacji. PiS wezwał do demonstracji 11 stycznia w „obronie wolności słowa, mediów i demokracji”. Kaczyński ma z demokracją duży problem. On jej po prostu nie rozumie, bo myśli jak autokrata. Podobnie jak ciągle nie rozumie, że tworzył system mediów politycznie zniewolonych, dziennikarsko martwych, których wyznawcy powinni się wstydzić braku świadomości, czym są wolność mediów, pluralizm i demokracja.

Protest 11 stycznia będzie może największą w historii Polski manifestacją hipokryzji. Protestem w obronie zagrożonych lub już odebranych synekur, w obronie władzy totalnej, której PiS oddać wciąż nie chce, mimo porażki w demokratycznych wyborach. Próbą zawrócenia kijem Wisły, bo to, co było, już się nie wróci i żale wylewać próżno. Przestańcie wreszcie jątrzyć i siać ferment! Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta, już wcześniej przyznał, że Kaczyński powinien odejść na emeryturę. Oby 11 stycznia okazał się dniem prawdy i ziszczeniem tego marzenia milionów Polaków!

MAREK PALCZEWSKI


TELEWIZOR POD GRUSZĄ

Poziom publicznych wystąpień prezydenta Dudy dorównuje pod każdym względem poziomowi wypowiedzi nadprezydenta Mastalerka! W zasadzie jest tożsamy! Rzadko mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem wśród osób tak wysoko postawionych w państwie – czynnie uprawiających politykę! Śmiało można rzec, iż owo zbliżenie do siebie bliźniaczo podobnych osobowości ociera się wręcz o jakoweś bliżej nieznane wynaturzenie – PATALOGJĘ, jak mawia wytrawny erudyta i krzewiciel poprawnej, pięknej polszczyzny Jarosław Kaczyński – z domu Kaczyński.

Nie trzeba specjalnie się przyglądać Dudzie i Mastalerkowi, żeby zobaczyć, iż chłopaki dobrały się jak w korcu maku! Trudno odróżnić jednego od drugiego, gdy zabierają głos, gdy odpowiadają na pytania dziennikarzy. Jednako bredzą, tudzież obrażają inteligentnych, myślących ludzi! Taki mają po wuju styl i patent na robienie koncyliacyjnej polityki! Ale idźmy dalej. Jakby ktoś się uwziął i chciał organoleptycznie sprawdzić, ile Mastalerka jest w Dudzie, a ile Dudy w Mastalerku, to nie da rady tego uczynić – na bank wcześniej czy później polegnie!

Zachodzące relacje między nimi wskazują na swoistą wymykającą się nauce i zdrowemu rozsądkowi symbiozę! Duda & Mastalerek mają do tego stopnia nadymane ego, że już nie mówią, nie chodzą, tylko przemawiają i kroczą! We wszystkich publicznych wystąpieniach budują dramaturgię, napięcie żywcem wzięte ze szkolnego, nieporadnego teatrzyku. Duda jest prawdziwym mistrzem pauzy aktorskiej. Im dłużej przemawia, tym dłuższe są przerwy między zdaniami. Ma wtedy prezydent czas na zachwycanie się swoją oracją. Na kiwanie głową, gestykulację i robienie min, których nie powstydziłby się sam Maliniak z „Czterdziestolatka”! Ale nie samymi występami Duda żyje.

W wolnych od przemawiania chwilach wraca do swojego Pałacu, żeby pochylić się i przyjrzeć ważnym sprawom niecierpiącym zwłoki. Rolą Mastalerka jest dopilnować, by Duda z tego pochylania się nie zasłabł i nie upadł, gdyż nie ma nic gorszego na świecie niż UPADŁY prezydent!

ANTONI SZPAK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...