Marek Książek laureatem nagrody marszałka

| 4 paź 2021  21:14 | Brak komentarzy

Marek Książek, przewodniczący oddziału SDRP w Olsztynie, został laureatem tegorocznej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury. Rok temu podobną nagrodę otrzymał z rąk prezydenta Olsztyna.

Ma na swoim koncie kilkanaście książek, z czego ostatnie trzy to biografie znanych twórców: pisarza Henryka Panasa, fotoreportera Wacława Kapusto i braci Stefana oraz Janusza Połomów. Od lat jest także aktywny w naszym Stowarzyszeniu, wydawcą m.in. kwartalnika „Dziennikarz Olsztyński”, i był to ważny punt w uzasadnieniu wniosku o przyznaniu nagrody marszałka Gustawa Marka Brzezina, wystawionego przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Nagrodę przyznaje się bowiem za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Uroczyste wręczenie tego lauru nastąpiło podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2021/2022, która odbyła się 30 września 2021 roku w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Marek Książek był jednym z 17 laureatów indywidualnych z Warmii i Mazur oraz jednego zbiorowego (zespół ludowy z podolsztyńskiej Rusi). Tegoroczna lista nagrodzonych była znacznie dłuższa niż w poprzednich latach, co świadczy o tym, że jest to region zasobny w twórców i ludzi zaangażowanych na rzecz kultury.

Po oficjalnym wręczeniu nagród marszałka, doszło w kuluarach do sympatycznego uzupełnienia: Andrzej Cieślak, prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie (jednocześnie członek SDRP) wręczył Markowi Książkowi plakietkę ZLP „Monografie dla pokoleń”, w uznaniu zasług laureata w uwiecznianiu pamięci o twórcach regionu.

Red.
Fot. Archiwum prywatne

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...