„Majówka z książką” po raz drugi

| 14 maj 2019  14:31 | Brak komentarzy

Po raz drugi warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował „Majówkę z książką”. Tym razem w olsztyńskiej Galerii Stary Ratusz, czyli reprezentacyjnej placówce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

W ubiegłym roku taki kiermasz zadebiutował na dziedzińcu zamku kapituły w Olsztynie. Pomysłodawcą „Majówki z książką” jest nestor oddziału SDRP red. Feliks Walichnowski, doktor socjologii i były naczelny legendarnej „Panoramy Północy”. Głównym celem przedsięwzięcia była prezentacja pozaprasowego dorobku członków Stowarzyszenia, którzy napisali i wydali wiele publikacji książkowych.

A mają się czym pochwalić, o czym rok temu informowaliśmy w tym miejscu. Niestety, tydzień przed tegoroczną imprezą zmarł red. Henryk Leśniowski, autor przede wszystkim książek historycznych, w tym poświęconych bitwie pod Grunwaldem. Jego pogrzeb odbywał się akurat w sobotę, 11 maja 2019 roku, czyli w dniu „Majówki z książką”, co w pewien sposób skomplikowało przebieg kiermaszu.

Z kolei Marek Książek miał ważną uroczystość rodzinną w Warszawie, zaś red. Walichnowski również wyjechał poza Olsztyn. Z tego względu udział SDRP był skromniejszy niż w zeszłym roku, co nie znaczy, że impreza poniosła fiasko. Zwłaszcza że „obecne” na kiermaszu były publikacje członków Stowarzyszenia.

Już po pierwszej majówce organizatorzy z olsztyńskiego SDRP zapowiedzieli, że na drugi kiermasz zaproszą kolegów z bratniego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Do starego ratusza dotarł jednak tylko jeden członek SDP: Władysław Katarzyński, który także należy do Związku Literatów Polskich. I to członkowie oddziału ZLP, działających od niedawna pod przewodnictwem Andrzeja Cieślaka, również członka SDRP, stanowi główną siłę prezentacji. Oprócz wymienionych osobiście w kiermaszu uczestniczyli literaci: Halina Piotrowska, Jerzy Górczyński i Jerzy Sałata. W każdym razie wniosek z drugiej edycji imprezy jest optymistyczny: warto i można wrócić do pięknej idei sprzed lat, czyli majowych Dni Książki i Prasy. Inicjatywa olsztyńskiego oddziału SDRP nabiera rumieńców.

AC, MK
Fot. Andrzej Adamowicz, Wacław Brudek

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...