Dziennikarze dla Mazowsza
Dziennikarze RP | 4 st. 2023 18:45 | Brak komentarzy
Z przyjemnością możemy poinformować, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej będzie mieć swojego przedstawiciela w Komitecie Monitorującym Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021 – 2027.
Co prawda wybory do Komitetu Monitorującego jeszcze trwają, ale już dzisiaj wiadomo, że Stowarzyszenie jest jedyną organizacją działająca w obszarze praw podstawowych, a więc wybory to tylko formalność, która musi się dokonać.
Co to są Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027?
Fundusze Europejskie dla Mazowsza to nowy program regionalny na lata 2021-2027 – będzie w pełni uruchomiony w 2023 roku. Jego budżet zmniejszył się w porównaniu z poprzednim programem. Słabiej rozwinięta część województwa uzyskała jednak dostęp do ponadregionalnego instrumentu skierowanego do Polski Wschodniej. Województwu mazowieckiemu na realizację programu regionalnego – Fundusze Europejskie dla Mazowsza – przyznano ponad 2 000 000 000 euro.
76,5 mld euro (około 350 mld zł) to pula środków, które trafią do naszego kraju z funduszy europejskich przeznaczonych na realizację polityki spójności. Krokiem milowym, który przybliża nas do korzystania z tych środków, było przyjęcie w połowie 2022 roku przez Komisję Europejską Umowy Partnerstwa.
Umowa Partnerstwa określa strategiczne kierunki i zasady wydatkowania funduszy unijnych w Polsce. Przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, a dzięki nim my wszyscy będziemy mogli korzystać z nowego budżetu Unii Europejskiej. Do 2027 roku (a biorąc pod uwagę zasadę n+2 – praktycznie do 2029 roku) będziemy ją wdrażać poprzez realizację 8 programów krajowych i 16 programów wojewódzkich, a także 8 programów współpracy transgranicznej i 4 programy współpracy międzyregionalnej.
Pieniądze dla regionu mazowieckiego
Każde województwo przygotowało własny program, który określa obszary (priorytety) i działania służące jak najlepszemu wykorzystaniu środków europejskich. 16 województw otrzyma łącznie na rozwój 153 mld zł, co oznacza, że 44% środków objętych Umową Partnerstwa będzie w dyspozycji samorządów regionalnych.
W całej perspektywie 2021 – 2027 obowiązuje podział statystyczny na region mazowiecki regionalny (RMR) oraz region warszawski stołeczny (RWS). Ponieważ RWS jest lepiej rozwinięty, podmioty z jego obszaru będą korzystały z funduszy europejskich w ograniczonym stopniu. Dotyczy to zarówno dostępnych kwot, jak i poziomu dofinansowania (do 50 proc. dla RWS i do 85 proc. dla RMR).
Jak zbudowany jest nowy program regionalny
Poza pomocą techniczną program dzieli się na dziewięć obszarów tematycznych (priorytetów), które realizują pięć celów polityki spójności. Przy czym działania zapisane w priorytetach od I do V i IX są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a od priorytetu VI do VIII z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Pierwszych pięć i dziewiąty priorytet zakłada podejmowanie działań w takich obszarach, jak gospodarka, środowisko i energetyka, transport i przestrzeń, społeczeństwo oraz kultura i dziedzictwo. Planuje się dalsze wzmacnianie potencjałów poprzez wzrost gospodarczy oparty na przedsiębiorczości i innowacyjności, chłonnym rynku pracy, a także zrównoważonym rozwoju zasobów regionalnych.
Działania finansowane z EFS+ (priorytety od VI do VIII) przysłużą się efektywnemu wykorzystaniu kapitału ludzkiego. Dofinansowanie zasili na przedsięwzięcia służące włączeniu społecznemu i edukacji mieszkańców Mazowsza, a także stawiające na rozwój rynku pracy i poprawę jakości usług świadczonych przez administrację publiczną – regionalną i lokalną.
Mazowieckie, mimo że jest najliczniejszym pod względem ludności województwem, nie ma największego budżetu. Najwięcej pieniędzy otrzymało śląskie (5 mld euro wraz ze środkami z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Zasobniejszy program regionalny od Mazowsza mają też m.in. Podkarpacie, łódzkie czy małopolskie. To jednak nie jest wynik jakiejś bezpośredniej rywalizacji między regionami – o podziale środków decydują algorytmy, m.in. wskaźniki świadczące o poziomie rozwoju (np. PKB na mieszkańca).
Nowością w perspektywie 2021 – 2027 będzie to, że region mazowiecki regionalny może korzystać z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej.
Tagi: Europa - Fundusze - Fundusze Europejskie - Komisja Europejska - Komitet Monitorujący - Mazowsze - UE - Unia Europejska - Warszawa
Komentarze
Pozostaw komentarz: