Brawo Warszawa – Vivat Laureatka

| 12 sty 2023  22:35 | Brak komentarzy

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w roku 2022 nową nagrodę dziennikarską imienia Karoliny Beylin.

Jak napisał Tomasz Miłkowski, przewodniczący Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia:

Warto zauważyć, że mimo oczywistego faktu, że to Warszawa jest prawdziwym zagłębiem dziennikarskim, nie powstała tradycja wyróżniania dziennikarzy związanych szczególnymi więzami ze stolicą. W wielu miastach i regionach od lat takie tradycje się zawiązały, dość wspomnieć o krakowskiej nagrodzie Złotej i Zielonej Gruszki…

Dodajmy: nie tylko od lat Kraków. W Lublinie są „Dinozaury”, w Poznaniu „Koziołki” w Szczecinie i Wrocławiu „Dziennikarz Roku”. Brawo Warszawa, brawo Tomasz Miłkowski, po 40 latach „lukę wypełniono”. I jakże pięknym akcentem.

Laureatką pierwszej edycji nagrody imienia Karoli Beylin została Krystyna Gucewicz, dziennikarka, poetka, pisarka, reżyser, scenarzystka, satyryk, krytyk sztuki, teatrolog, wykładowca uniwersytecki, autorka programów radiowych i telewizyjnych, Pióro „Expressu Wieczornego” i Szpilek”.

Krystyna Gucewicz opublikowała kilka tysięcy artykułów, recenzji, felietonów, reportaży, esejów i wywiadów. W dorobku pisarskim ma ponad 20 książek. Prowadzi liczne projekty charytatywne, a w Tetrze Narodowym od 20 lat realizuje” Ostry Dyżur Poetycki”. Uhonorowana wieloma odznaczeniami m.in. godnością Gloria Artis.

Do nagrody ponadto nominowano: Ewę Kielak – redaktorkę naczelną „Stolicy”, Grażynę Korzeniowską – przez wiele lat związaną z magazynem „Sukces” i Krzysztofa Lubczyńskiego – pisarza, krytyka literackiego, pasjonata historii.

Można mieć przekonanie, pewność, że po takim starcie pierwsza edycja nagrody im. Karoliny Beylin „stanie się początkiem nowego ożywczego obyczaju”.

W załączeniu fotorelacja w obiektywie Krzysztofa Żuczkowskiego.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...