Dziennikarze książki piszą… BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA
Dziennikarze RP | 27 wrz 2022 21:57 | Brak komentarzy
Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Autor dotarł do dokumentów, które ujawniają wstrząsające fakty prześladowań, terroru i zabójstw. Bezprawia, bezkarności setek oprawców oraz ich mocodawców. „Bezpieka” jest reportażem historycznym opartym na kwerendzie archiwalnej i dowodach z pierwszej ręki. Jest reporterską całością, ale nie kończy tematu. Czas bezprawia wciąż odkrywa nowe fragmenty okrucieństwa, przemocy i zła.
Jacek Snopkiewicz, reporter, dramaturg, wykładowca PWSFTiT w Łodzi wyjaśnia w przedmowie, że „Bezpieka” jest oparta częściowo na dokumentacji cyklu „Oskarżeni” drukowanym na łamach „Tygodnika Kulturalnego” i „Ludziach bezpieki” wydawnictwie z roku 1989, a także na późniejszych tekstach publikowanych w ”Nowej Europie” i „Kurierze Polskim”. Książka inaczej ukazuje historię Józefa Światły, analizuje nienawiść do ubeków w Poznaniu w roku 1956, dopisuje losy Różańskiego, Romkowskiego, Fejgina po ich wyjściu na wolność, dotyka ciągłości struktur UB-SB.
Historyk ma swój warsztat i metodologię – podkreśla autor, reporter bada sytuację, losy ludzi i obyczajowość. Przesiewa różne historyczne „odpady” i pisze… mikrohistorię. Analizuje sytuacje i losy jednostek, co też może dać , choć nie zawsze – pewne wartościowe uogólnienia.
Książka ciekawa i wartościowa, polecana tym czytelnikom , których interesuje mroczna historia bezpieki, poszukują dokumentów z tamtego kresu. Na 517 stronach „Bezpieki” Jacka Snopkiewicza znajduje się wiele odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.
(am)
„BEZPIEKA ZBRODNIA i KARA?” Oficyna Wydawnicza RYTM Warszawa
Komentarze
Pozostaw komentarz: