Znałam Go „od zawsze”…

| 13 lut 2019  19:18 | Brak komentarzy

Odszedł Wiesław Klimczak (21 II 1933 – 4 II 2019).

Działacz i Przyjaciel – szanujący ludzi i demokrację, zawsze gotowy pomagać. Wreszcie nieoceniona skarbnica wiedzy o Zrzeszeniu Studentów Polskich i opiekun – kustosz dorobku ZSP.

To właśnie Wiesław Klimczak doprowadził do powstania w 1985 roku Stowarzyszenia Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego. Komisją Historyczną Ruchu Studenckiego kierował do końca życia. Był inicjatorem i założycielem wielu organizacji, m.in. Fundacji Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza, Polskiego Stowarzyszenia „Dom Europejski”, Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski”, Fundacji „Mazowsze”. Wiele tych organizacji zmieniało się przez lata, czasami zmieniało nazwy, ale zawsze służyło dialogowi, demokracji, pluralizmowi. Wszystkie oparły się próbie czasu i zawieruchom społeczno-politycznym – Historyczna Komisja Ruchu Studenckiego i Stowarzyszenie Obywatelskie „Dom Polski” są tego najlepszym dowodem.

Nikt z nas nie wyobrażał sobie, aby mogło w nich nie być Wieśka. 

Kiedy poznałam Wieśka był już bardzo cenionym i ważnym działaczem ruchu studenckiego. Kierował Radą Uczelnianą ZSP na Uniwersytecie Warszawskim, Radą Okręgową ZSP w Warszawie i działał w Radzie Naczelnej, której był w latach 1958 – 60 i 1963 – 66 wiceprzewodniczącym. Ja też włączyłam się w tę działalność. I w ten sposób spotykaliśmy się dość często – najpierw przy Krakowskim Przedmieściu (w Radzie Uczelnianej i Okręgowej ZSP), potem przy Ordynackiej w siedzibie Rady Naczelnej i w redakcji tygodnika studenckiego „itd”, na wielu spotkaniach – od poważnych i o nieco lżejszym charakterze. Wiesiek był często ich pomysłodawcą, uczestnikiem i wzorem dla młodszych działaczy ZSP. Wiele skorzystałam z Jego wiedzy.

Od tego czasu minęło… ponad pół wieku. A Wiesiek ciągle mnie wciągał do swoich inicjatyw i pomysłów. Zakładaliśmy wspólnie pierwszy na Mazowszu miesięcznik publicystyczny „Mazowiecki Informator Regionalny”, który jest z sentymentem wspominany w gminach, które prezentowaliśmy.

Wiesław Klimczak urodził się w Żychlinie 21 lutego 1933 roku. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego (1953 – 58). I zaczął działać w ruchu młodzieżowym.

Dziennikarską działalność rozpoczął w roku 1957, członkiem naszego Stowarzyszenia został w listopadzie 1982 roku, mając za sobą 25 lat pracy dziennikarskiej. Był członkiem kolegium redakcyjnego „itd” (1962-65), potem był także pracownikiem KC PZPR (1966 – 78). Jako dziennikarz i publicysta pracował w redakcji „Ideologia i Polityka” (1971-72) i w redakcji „Problemy Pokoju i Socjalizmu” w Pradze (1978 – 82), był zastępcą redaktora naczelnego w redakcji „Nowe Drogi” (1982 – 90).

Do końca dni życia pozostał sobą – Człowiekiem dialogu i tolerancji. Szefem i „dobrym duchem” historycznej komisji ruchu studenckiego – to dzięki Niemu nie zapomniano o imponującej spuściźnie ZSP praktycznie w każdej dziedzinie życia publicznego w Polsce.
Wszyscy musimy o tym pamiętać i kontynuować Jego dzieło.

Barbara Janiszewska

Pożegnamy Wiesława 14 lutego br., o godzinie 12.00 w Domu Pogrzebowym Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...