ZMARŁ REDAKTOR CZAREK ŻYROMSKI

| 3 sty 2024  22:30 | Brak komentarzy

CZARKU, DLACZEGO TAK SZYBKO ODSZEDŁEŚ?

22 listopada 2023 roku Czarek Żyromski obchodził 85 rocznicę urodzin. Przy tej okazji, wraz z kolegami ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, postanowiliśmy go odwiedzić i wręczyć mu list gratulacyjny. Niestety, nasz przyjaciel był już bardzo chory.

Kilka dni później odwiedziłem go w hospicjum. Czarek ucieszył się z mojej wizyty, chociaż widać było, że bardzo jest zmęczony i nie ma siły na rozmowę. Poprosił mnie jedynie, abym pozdrowił koleżanki i kolegów ze stowarzyszenia. Podczas drugiej i trzeciej wizyty w hospicjum jeszcze się łudziłem, że nasz kolega wyzdrowieje. Tak się jednak nie stało. 2 stycznia 2024 roku dotarła do mnie smutna wiadomość, że Czarek odszedł z ziemskiego padołu.

Żegnaj drogi przyjacielu!

Czarek Żyromski karierę dziennikarską rozpoczął w latach 50. XX wieku w czasopismach studenckich. W ramach współpracy Zrzeszenia Studentów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich działał również w Studenckiej Wszechnicy Dziennikarskiej. Po ukończeniu studiów przez wiele lat był dziennikarzem wrocławskiego „Słowa Polskiego”, a następnie sekretarzem redakcji i członkiem kolegium redakcyjnego tego dziennika.

Był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, w którym w latach 1992–1995 był członkiem Zarządu Dolnośląskiego SDRP, a w latach 1997–2001 – sędzią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Syndykatu Dziennikarzy Polskich. W latach 2005-2009 redagował witrynę SD RP Dolny Śląsk.

Od roku 1981 działał w Towarzystwie Społeczno–Kulturalnym Dziennikarzy (był też jego członkiem założycielem). W roku 1985 był wśród członków założycieli Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (był jego sekretarzem do roku 1995), ściśle współpracującym z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Józefa Bema w Budapeszcie. Aktywność na tym polu zaowocowała wydaniem z jego inicjatywy i pod jego redakcją monograficznego numeru kwartalnika „Kultura Dolnośląska” (w 1986) poświęconego kulturalnym, społecznym i historycznym związkom Polski z Węgrami. Współredagował też czasopismo „Głos Buczaczan”, wydawane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział Buczacz.

Od roku 1990 do 2007 członek zarządu Spółdzielni Pracy „Słowo Polskie” (od roku 2003 pełnił w niej społecznie funkcję wiceprezesa), której celem było tworzenie miejsc pracy dziennikarzom i pracownikom redakcji, pozostającym bez innego zatrudnienia wskutek przekształceń własnościowych gazet dawnej RSW Prasa.

Jest laureatem II nagrody zespołowej Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Ossolineum w Plebiscycie Czytelniczym Dolnośląska Książka Roku za „Konfrontacje Literackie”. Wyróżniony został również (dwa razy) nagrodą Klubu Dziennikarzy Depeszowych „za szczególne wartości merytoryczne i graficzne stron informacyjnych „Słowa Polskiego”.

W 2015 roku uhonorowany został tytułem „Dziennikarza na med(i)al”, a w 2019 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk nagrodziło go Złotym Medalem „Za zasługi dla SDRP”.

Po przejściu na emeryturę nie sprawował żadnej funkcji w dziennikarskim stowarzyszeniu, ale nadal, wykorzystując swoje doświadczenie, wspierał działalność Dolnośląskiego Oddziału SDRP.

RYSZARD MULEK

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...