Zmarł Maciej Iłowiecki

| 24 gru 2023  22:01 | Jeden komentarz

Maciej Iłowiecki urodził się 28 lutego 1935 w Piekarach Śląskich, zmarł dzisiaj (24 grudnia 2023) w weiku 88 lat.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz Polityki oraz Przeglądu Technicznego do 13 grudnia 1981 roku. Potem publikował w prasie podziemnej. Był jednym z pomysłodawców nowego ładu medialnego po 1989 roku. W latach 1993–1994 pełnił funcję zastępcy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jako ekspert do spraw mediów w 1989 brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu jako przedstawiciel Solidarności. W latach 1990–1993 pełnił funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1990–1992 był redaktorem naczelnym tygodnika Spotkania. Był Członkiem Rady Etyki Mediów (od 2004 do 2011). Był członkiem zarządu Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk oraz redakcji Nowego Państwa.

W III RP zajął się niezależną publicystyką, współpracował z telewizją Polsat. Był autorem artykułów prasowych i kilkunastu książek na tematy związane między innymi z medioznawstwem. Regularnie uczestniczył w programie Bumerang prowadzonym przez Marka Markiewicza. W 2010 bez powodzenia kandydował do KRRiT z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości (jego kandydatura została również poparta przez większość posłów Polski Plus, SdPL i SD).

W 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

foto: Polsie Radio S.A.

Komentarze

Jeden komentarz do “Zmarł Maciej Iłowiecki”

  1. Bogusław Śliwerski
    niedziela, 31 - gru - 2023, godz. 16:06

    Zawirowania z mediami i świąteczna Wigilia sprawiły, że nie dotarła wiadomośc o śmierci tak znakomitego dziennikarza, intelektualisty, publicysty, który przybliżał nam świat nauki, tłumaczył zmiany paradygmatyczne w humanistyce i naukach technicznych. Wyjątkowa osobowość naszych czasów. Niech spoczywa w pokoju.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...