Złota Gruszka – nominacje

| 27 mar 2023  19:50 | Brak komentarzy

Zarząd Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do zgłaszania kandydatur do kolejnej edycji Plebiscytu Złotej Gruszki i Zielonej Gruszki.

Przypominamy, że tą najbardziej prestiżową nagrodą naszego środowiska pragniemy uhonorować tego dziennikarza, który w minionym, 2022 roku, szczególnie się wyróżnił. Premiować pragniemy zwłaszcza bezkompromisowość, obiektywizm, oryginalność prezentowanych form, a także nienaganny warsztat dziennikarski i uznanie wśród odbiorców. W poprzednich edycjach laureatami tej nagrody były takie znakomitości jak: Andrzej Sikorowski, Mieczysław Czuma, Jan Zych, ks. Adam Boniecki, Bruno i Grzegorz Miecugow, Ludwik Jerzy Kern, Olgierd Jędrzejczyk, Wacław Krupiński, Jerzy Jurecki, Sławomir Mokrzycki, Tadeusz Kwaśniak, Jan Stępień, Marek Balawajder, a w roku 2021 Witold Bereś.

Jednocześnie z Nagrodą Złotej Gruszki przyznamy Nagrodę Zielonej Gruszki, którą od lat przyznajemy szczególnie wyróżniającym się młodym lub rozpoczynającym swą karierę dziennikarzom. W poprzednich edycjach laureatami zostały tacy dziennikarze jak Dariusz Zalewski (Radio Tok FM), Tomasz Ponikło (Tygodnik Powszechny), Katarzyna Janiszewska (Dziennik Polski), Katarzyna Kobylarczyk (Dzennik Polski), Magdalena Hejda (TVP Kraków), Piotr Rąpalski (Gazeta Krakowska), Agnieszka Łoś (Tygodnik Głos Nowohucki), Agnieszka Molęda Pietras (Polsat), Maria Mzurek (Dziennik Polski / Gazeta Krakowska), Dawid Serafin (onet.pl). W roku 2022 nagrodę otrzymała Aneta Regulska (TVN).

W związku z powyższym zwracamy się do Was, Dziennikarzy z prośbą o wytypowanie kandydatów do obu nagród (po jednym do każdej z nich) w terminie do dnia 2 kwietnia 2023 roku i przekazanie ich na adres siedziby naszego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Szczepańska 1, 31011 Kraków. Zgłoszenia kandydatów można też dokonać drogą elektroniczną na adres: sekretarz@sdrp.eu

O wyborze laureatów tegorocznej edycji nagrody zdecyduje Kapituła w skład, której wchodzą członkowie Zarządu Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy i laureaci poprzednich edycji Nagrody Złotej Gruszki oraz zaproszeni goście. Uroczyste wręczenie laurów Złotej Gruszki i Zielonej Gruszki planujemy w maju 2023 roku. Liczymy na niezawodną Waszą reakcję.

Sławomir Pietrzyk
Przewodniczący Zarządu

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...