Żądamy wpuszczenia dziennikarzy na granicę!

| 28 paź 2021  15:09 | Brak komentarzy

Pozbawienie dziennikarzy możliwości relacjonowania wydarzeń z granicy polsko-białoruskiej jest pogwałceniem prawa do wolności słowa, a społeczeństwu ograniczenie dostępu do rzetelnej, bieżącej informacji.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej żąda dostępu dziennikarzy do granicy polsko- białoruskiej i umożliwienie im swobodnego dostępu do informacji.

Według sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” (Gremi Media) ponad połowa Polaków chce, aby przedstawiciele mediów mogli relacjonować wydarzenia przy granicy z Białorusią.

Z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że nieco ponad 50 proc. respondentów uważa, że na teren objęty stanem wyjątkowym rząd powinien wpuścić dziennikarzy, którzy mogliby relacjonować sytuację. Ponad 60 proc. chce, żeby przy granicy znalazły się organizacje humanitarne.
33 proc. badanych chce natomiast utrzymania obecnych zasad, które obowiązują na terenie stanu wyjątkowego. 5,1 proc. respondentów nie chciało udzielić konkretnej odpowiedzi.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że stosunek do wpuszczania dziennikarzy do strefy przygranicznej ma wymiar polityczny. Zaledwie 12 proc. wyborców PiS chciałoby wpuszczenia dziennikarzy na granicę. „Wyborcy innych partii w zdecydowanej większości popierają obecność mediów w strefie stanu wyjątkowego” – czytamy w „Rz”.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego uderzyło w wolność mediów. Dziennikarze zostali odsunięci od możliwości relacjonowania wydarzeń przy granicy z Białorusią, czemu dziennikarze ostro się sprzeciwili.

Jak informowaliśmy, rządowy projekt specustawy, który trafił już do Senatu, zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania bezpośrednio przy granicy z Białorusią także po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Dziennikarze obawiają się, że na podstawie nowych przepisów władza będzie nadal utrudniać im pracę.

(BAE, 28.10.2021) PRESS

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...