Z KRONIKI PAN…I G. PLAŻA NA PLAŻY

| 12 lip 2023  11:53 | Brak komentarzy

Sezon ogórkowy. Nie w polityce. O niej, za chwilę. Najpierw – do piachu. Nie ostatecznie lecz przejściowo. W Stegnie rozgrywane są zawody w poławianiu bursztynu. Poławianie – piękne słowo. Ale zawodnikom rozsypuje się taką samą ilość jantaru. A oni grzebią i grzebią się w szukaniu.

Nad Bałtykiem słońce praży, jak śpiewa Rudi Schubert. Z głów wędrownych sprzedawców – paruje. Zachęcają: – Facet na plaży o piwku marzy. – Kukurydza, kukurydza. Wcinaj gościu, nie wybrzydzaj. Albo: – Chipsy, popcorn, no i kawa; na kocyku dobra strawa. Kiedy w Kołobrzegu z dwóch stron rozlegały się takie reklamy, pewien plażowicz odkrzyknął: – Normalnie, przestańcie walić stereo. Bo uszy puchną.


W tym kurorcie można też nacieszyć oczy tabliczkami. „Świeć przykładem, nie odpadem” oraz „Nakaz pilnowania dzieci”. Inne rozrywki – to turniej siatkówki dla dzieci i dorosłych, z hasłem Let joy win! (niech radość wygra). W pobliskim hotelu, w lokalu „Widokówka-cafe” na najwyższym piętrze, ekran wyświetlający krótkie dowcipy w rodzaju: „Jak zobaczyć uciekający czas? – Wyrzucić zegarek przez okno”. Właśnie, co powie Japończyk, jak zobaczy okno? – Toshiba. Pomysł z ekranem – czaderski. Jeśli rozmowa się nie klei. I para w tańcu też nie, bo wszędzie grają disco polo… Masakra – komentuje wielu balowiczów. Potencjalnych, niestety.

Zmyć niezadowolenie a i całoroczny stres można w morzu. Ciepłym jak nigdy. Bez uczucia wbijania igieł w łydki, co niektórzy wspominają. Cóż, znajdzie się i teraz malkontent. – Pani, ta woda oleista – mówi do wychodzącej z kąpieli. Pryska odwaga zamoczenia się. A pan dalej, że to statki spuszczają paliwo. Pani odcina się: – Pan wejdzie do wody; skoro tłusta, nie będzie trzeba się smarować. Ha, ha, ha!

Ot, gadki rodaków na urlopie. I jeszcze nowy trend – głośne rozmowy przez komórkę. Toczka w toczkę i parawan za parawanem (za przeproszeniem) ludziska odkrywają prywatność. Więc nie tylko ciała obnażone. Dlaczego Szkoci aprobują plaże naturystów? – Bo nie muszą wydawać pieniędzy na kąpielówki. Zostańmy przy nagości, wszak taki gorący to temat. Latem. W pobliżu wymienionego kurortu są enklawy nagusów: Sianożęty, Dźwirzyno, Grzybowo – na przykład. Tak – by the way, czyli przy okazji, tej głównej miejscówki. Mąż, tekstylny jak najbardziej, mówił na plaży do swojej żony: – Wiesz, kochanie, mnie to się podoba inny adres: Międzyzdroje-Lubiewo. Ze względu na ten drugi człon. W nazwie.

Frywolność? Nawet, jeśli, to mała. Idźmy dalej: „Naga to ona nie była wcale. Miała pończochy i korale” – fraszka Jana Sztaudyngera. Pozwólmy na wakacyjny wysyp jego utworów. Już od czasów Adama, niestety, mężczyznom bokiem wychodzą kobiety. Tym bardziej, że „Jeśli nie chcesz mojej zguby, daj mi banknot, ale gruby” – apeluje żona do męża. A on przekornie: „Jeśli dzieci wyrabiamy, to ze względu na ich mamy”. Autor napisał jeszcze „Sielankę”: „Był las, wrzos, mech. Powiedziała: – Niech”. A „Rajska depesza” wybrzmiała tak: – Jabłek nie jadam. Zmądrzałem. Adam.

Politycy po urlopach. Ubrani w jasne koszule. I przyciemnione karnacje. Pewien ironista powiada, że myśli też przyciemnione. Bo raban robią o nic. Chodzi o uchodźców, przymusowość relokacji, kary pieniężne itp. Komisja Europejska wyjaśnia, że takiego ujęcia sprawy nie ma. – Musi być – przekonują zwolennicy rządzących za nimi samymi. Unia zła ma być przecież. – Kicha?! – dziwią się obywatele – referendum uchwalone, podczas wyborów ma być przeprowadzone. Ale pytania referendalnego jeszcze nikt nie zna. Specjalność polskiej kuchni: dobrze dobrać składniki i porządnie zamieszać.

Czy to przypadek, że cisną się pod klawisze celne pytania wczasowicza, po roszadzie w rządzie i zdublowanym fotelu premiera. Kawał: – Jak nazywa się człowiek, który ciągle stoi w cieniu.- Cienias. Już nie – protestuje słuchacz żartu. I odwdzięcza się pytaniem: – Po co kotu telefon? – Żeby miau! – Do jasnej ciasnej – oburza się fan władzy. Zostawcie już ten wakacyjny luz. Weźcie się do pracy. U nas ci jej dostatek. Ależ… Co wątek – to wpadka. Bezrobocia nie ma. Ale rąk do pracy też nie. Cudzoziemcy potrzebni. Nie na łapu capu. Lecz – z dobrą polityką imigracyjną – podkreślają eksperci. Na szczęście, społeczeństwo, zdaniem socjologów, ma jeszcze duże pokłady życzliwości i wyrozumiałości dla obcych. Generalnie rzecz ujmując. Autorefleksja to nie błysk reflektora w aucie.

Na budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego widnieje hasło „Chemia łączy ludzi”. Jasne jak słońce. Wobec tego, co wyżej napisane – także ekonomia łączy ludzi. Jadąc pewną linią tramwajową w tym mieście, znajomy przeczytał szyld: Szarlatan. Antykwariat marzeń. Przyznał potem, będąc wśród seniorów, że jakoś wyraz antyk mu nie pasował… O szyldach jeszcze: PKN Orlen będzie teraz tylko Orlen. Pic na wodę, fotomontaż. Czy zmiana – pyta dociekliwy suweren – wygeneruje wydatki na nowe wizytówki, foldery promocyjne, flagi firmowe, czyli cały system identyfikacji wizualnej? Sporo mamony trzeba. Przypomina, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Własnych.

Bo, proszę państwa, świat pędzi! Na konferencji o rodzinnym biznesie, założyciel firmy, zafascynowany biometrią, chwalił się, że jego firma opracowała system i aplikację płatności oczami (payeye). Robi zawrotną karierę. Twórca i rozwiązanie. O pomysłach z zastosowaniem sztucznej inteligencji już nie wspominając.

Pod koniec czerwca otwarto do Świnoujścia tunel pod Świną. Nikt z oficjeli nie zająknął się, że 85% środków pochodziło z UE. W tym czasie minister zdrowia publicznie zastanawiał się, czy zdrowotna sytuacja pozwala na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. I zniósł obowiązek masek w placówkach medycznych.

Polacy muszą jeszcze wiele znieść. Choćby rewizję bajek. Wilk zaskakuje wędrującego Czerwonego Kapturka: – Adres babci podaj! Odpowiedź wystraszonego: www.babcia.pl. W wersji dodatkowej (z memu) napastnik przyznaje: – Do ciebie nic nie mam, ale szukam haka na leśniczego. Odważna dziewczynka idzie dalej. Nie zna przecież innego lasu…

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...