WYWIAD RZEKA
Andrzej Maślankiewicz | 23 kwi 2017 13:01 | Brak komentarzy
Na 480 stronach toczy się rozmowa Olgierda Łukaszewicza z Tomaszem Miłkowskim. O takich wywiadach zwykło się mawiać : wywiad rzeka. Rozmowa z wybitnym aktorem to po prostu wielka rzeka, pełna szalenie interesujących wiadomości z życia Olgierda Łukaszewicza, twórcy setek znakomitych ról teatralnych i filmowych, jak Albercik w Seksmisji, Stanisław w Brzezinie, powstaniec w Wiernej rzece, kochanek w Dziejach grzechu, czy tragiczny i wielki generał Nil i prawdziwy nad wyraz Ślązak w Soli ziemi czarnej i Perle w koronie. Takiego Olgierda Łukaszewicza znamy skoro zapamiętaliśmy kilkanaście filmów albo było nam dane oglądać artystę w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego i Jerzego Jarockiego.
„Seksmisja i inne moje misje” to więcej niż książka biograficzna, to piękna osobista opowieść o własnym życiu, ale także o ludziach, których na własnej drodze się spotkało. Wydawca , Wydawnictwo Literackie , charakteryzuje tę książkę następująco: „ Olgierd Łukaszewicz w osobistej, wciągającej, pełnej artystycznej pasji opowieści o filmowo – teatralnym życiu. O dzieciństwie spędzonym na Śląsku, relacjach z bratem bliźniakiem, historiach opowiadanych przez ukochaną piastunkę oraz harcerstwie. O roli jaką na początku jego artystycznej drogi odegrał Wojciech Pszoniak i… pewna patelnia. O tym jak istotne było spotkanie z Grażyną Marzec, wielką miłością i prawdziwym przyjacielem. O szacunku dla swych mistrzów i starszych kolegów po fachu – mieszkańców Skolimowa oraz o tym jak łączy duszę artysty z naturą społecznika…”
To tylko część prawdy o tej książce .Tomasz Miłkowski nadał rozmowie z mistrzem taki kształt, który pozwolił ukazać rozmówcę jako skromnego zjadacza chleba, ale jednocześnie osobę o wielkiej wiedzy, erudytę, teoretyka teatru i społecznika o sercu i otwartym na losy innych ludzi.
Książka posiada jeszcze jeden walor. O sprawach teatru rozmawiają, zgłębiając jego tajniki, odkrywając kulisy środowiska dwaj znawcy problemów. Tomasz Miłkowski był wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Yorick”, honorowym wiceprzewodniczącym IATC/AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, przewodniczącym polskiej sekcji IACT/AICT, przewodniczącym Klubu Krytyków Teatralnych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
A najważniejsza zaletą jest to, że książkę w rozmiarach przysłowiowej „cegły” czyta się jednym tchem. Zachęcam.
Andrzej Maślankiewicz
Komentarze
Pozostaw komentarz: