Stanowisko Stowarzyszenia

| 17 lis 2021  07:50 | Brak komentarzy

Dziennikarze muszą być na granicy

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że kardynalnym błędem władz było niedopuszczanie dziennikarzy na tereny objęte stanem wyjątkowym przy granicy polsko-białoruskiej. Efektem błędnego działania to obecnie przegrana wojna medialna. Świat dowiaduje się o sytuacji imigrantów i uchodźców na białoruskiej granicy z mediów opanowanych przez propagandystów Łukaszenki lub z komentarzy CNN i BBC. Polska opinia publiczna pozbawiona jest relacji polskich dziennikarzy.

Delegaci na X Zjeździe Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej( odbył się 8 listopada 2021 r) podjęli uchwałę, w której wyrazili zdecydowany protest przeciwko uporczywemu blokowaniu dziennikarzom dostępu do objętych na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z 2 września 2021 r stanem wyjątkowym obszarów części województw podlaskiego i lubelskiego. Stanowi to jawne pogwałcenie gwarantowanych zarówno w Konstytucji RP jak i prawie prasowym podstawowych zasad wolności słowa oraz dostępu do informacji.

Delegaci zażądali od władz państwowych , natychmiastowego uregulowania tej kwestii w sposób umożliwiający delegowanym przez poszczególne redakcje dziennikarzom wypełnianie swych powinności zawodowych na terenach przygranicznych objętych zakazem przebywania.

Ustawa według projektu rządowego tej kwestii nie rozwiązuje. Zaproponowane ustawowe rozwiązanie, by komendanci placówek straży granicznej wydawali dziennikarzom pozwolenia na wstęp do strefy zamkniętej przy granicy polsko–białoruskiej, przypomina czasy cenzury i wznieca skojarzenia segregacji. De facto stanowi ograniczenie wolności słowa i dostępu do informacji.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej protestuje przeciwko rozwiązaniom niezgodnym z Konstytucją RP i prawem prasowym. Uważamy, że jedynie forma akredytacji zapewni dziennikarzom swobodne wykonywanie zleconych przez redakcje zadań. Dopuszczenie dziennikarzy różnych mediów, niezależnie od barwy przekonań, do źródeł informacji gwarantuje, że opinia publiczna otrzyma rzetelne, prawdziwe i szybkie relacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Maślankiewicz
sekretarz generalny Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...