Stanowisko REM na temat przedstawiania w telewizji pacjentów zakładów psychiatrycznych
Dziennikarze RP | 1 lut 2021 19:32 | Brak komentarzy
Rzecznik Praw Pacjentów zwrócił się do Rady Etyki Mediów z pytaniami o dopuszczalność prezentowania pacjentów szpitali psychiatrycznych i innych placówek leczenia chorób psychicznych w programach telewizyjnych. Inspiracją tej inicjatywy była emisja programu pt. „Rinke. Za zamkniętymi drzwiami” w ogólnopolskiej telewizji TTV i i wątpliwości, jakie wywołała.
W przekazie medialnym dominuje negatywny obraz psychiatrii. (…) Jednak psychiatria potrzebuje także pozytywnego przekazu. W tym kontekście zwracam się z prośbą o opinię i odpowiedź na pytania – czytamy w piśmie do REM. Pytania dotyczą m. in. kwestii zgody pacjenta (Czy – zdaniem REM – zgoda na publikację medialną wizerunku, udzielona przez osobę hospitalizowaną na oddziale psychiatrycznym stacjonarnym, ma charakter decyzji świadomej i nie jest sprzeczna z dobrem pacjenta?) i ewentualnego przygotowywania pacjentów do udziału w tego rodzaju produkcjach. Najistotniejszą kwestię formułuje pytanie o to, czy zdaniem REM realizowanie produkcji medialnych w szpitalach psychiatrycznych z udziałem pacjentów jest dopuszczalne? Jest też pytanie o wytyczne dotyczące takich produkcji.
Zdaniem REM realizacja takich materiałów, telewizyjnych lub filmowych, jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy nie dochodzi do naruszenia zapisanej w Karcie Etycznej Mediów zasady szacunku i tolerancji, która nakazuje dziennikarzowi poszanowanie ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a w szczególności prywatności i dobrego imienia. Oznacza to konieczność uzyskania świadomej zgody pacjenta (lub opiekuna prawnego) i lekarza prowadzącego kompleksową terapię, a także zastosowania programów uniemożliwiających identyfikację twarzy i głosu pacjentów.
W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bankowicz
Przewodniczący REM
Warszawa, 1 lutego 2021 r.
Komentarze
Pozostaw komentarz: