Stanowisko REM na temat przedstawiania w telewizji pacjentów zakładów psychiatrycznych

| 1 lut 2021  19:32 | Brak komentarzy

Rzecznik Praw Pacjentów zwrócił się do Rady Etyki Mediów z pytaniami o dopuszczalność prezentowania pacjentów szpitali psychiatrycznych i innych placówek leczenia chorób psychicznych w programach telewizyjnych. Inspiracją tej inicjatywy była emisja programu pt. „Rinke. Za zamkniętymi drzwiami” w ogólnopolskiej telewizji TTV i i wątpliwości, jakie wywołała.

W przekazie medialnym dominuje negatywny obraz psychiatrii. (…) Jednak psychiatria potrzebuje także pozytywnego przekazu. W tym kontekście zwracam się z prośbą o opinię i odpowiedź na pytania – czytamy w piśmie do REM. Pytania dotyczą m. in. kwestii zgody pacjenta (Czy – zdaniem REM – zgoda na publikację medialną wizerunku, udzielona przez osobę hospitalizowaną na oddziale psychiatrycznym stacjonarnym, ma charakter decyzji świadomej i nie jest sprzeczna z dobrem pacjenta?) i ewentualnego przygotowywania pacjentów do udziału w tego rodzaju produkcjach. Najistotniejszą kwestię formułuje pytanie o to, czy zdaniem REM realizowanie produkcji medialnych w szpitalach psychiatrycznych z udziałem pacjentów jest dopuszczalne? Jest też pytanie o wytyczne dotyczące takich produkcji.

Zdaniem REM realizacja takich materiałów, telewizyjnych lub filmowych, jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy nie dochodzi do naruszenia zapisanej w Karcie Etycznej Mediów zasady szacunku i tolerancji, która nakazuje dziennikarzowi poszanowanie ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a w szczególności prywatności i dobrego imienia. Oznacza to konieczność uzyskania świadomej zgody pacjenta (lub opiekuna prawnego) i lekarza prowadzącego kompleksową terapię, a także zastosowania programów uniemożliwiających identyfikację twarzy i głosu pacjentów.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bankowicz
Przewodniczący REM
Warszawa, 1 lutego 2021 r.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...