Środa z profilaktyką

| 7 paź 2019  15:47 | Brak komentarzy

Zatrzymaj chorobę! Przyjdź w środę, 9 października 2019 ., w godzinach 10.00 -16.00, na bezpłatne badanie spirometryczne.

Dokładne terminy i godziny wykonywania badań można sprawdzić na stronie https://www.astma-alergia-pochp.pl/dni-spirometrii/lista-zarejestrowanych-placowek. Ponadto Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia zapraszają pacjentów na bezpłatne badania w środę, 9 października, w godzinach 10.00 – 16.00, w ramach projektu ŚRODY Z PROFILAKTYKĄ.

Badanie spirometryczne jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych. W Polsce na choroby obturacyjne płuc (astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) choruje 6 milionów Polaków. Cztery miliony ma objawy astmy, a prawdopodobnie ponad dwa miliony POCHP. Niestety, tylko połowa chorych na astmę i tylko 30 proc. chorych na POCHP jest aktywnie leczona.

Organizowanie każdego roku ogólnopolskich Dni Spirometrii to jeden z pomysłów, jak zmienić obecną sytuację. Dni Spirometrii 2019 odbędą się w dniach 7 do 12 października Wykonywanie spirometrii pozwala bowiem na wczesną diagnostykę obturacji i szybkie rozpoznanie POCHP lub ocenę ciężkości astmy.

W 2019 roku hasłem kampanii jest „BreatheCleanAir” (Oddychaj czystym powietrzem). W Polsce do tego hasła dodano „Zatrzymaj astmę i POCHP”. Wcześnie rozpoznana astma lub POCHP pozwalają na normalne życie z chorobą. Późne rozpoznanie (zwłaszcza POCHP) skraca życie o 10-15 lat.

Nie traćmy czasu – wykonajmy spirometrię!

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...