Rysownik „Przeglądu” laureatem

| 28 lut 2019  18:27 | Brak komentarzy

Laureat Grzegorz Bąkowski (z prawej) obok pomysłodawcy Zbigniewa Piszczako. Fot. olsztyn24.com

Satyryczny rysunek Grzegorza Bąkowskiego z tygodnika „Przegląd” został uznany za najlepszą pracę w pierwszej edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa w Olsztynie.


Konkurs odbył się w ramach VI Dni Seweryna Pieniężnego, patrona dziennikarzy Warmii i Mazur, organizowanych przez regionalny oddział SDP. Jak informujemy w innym miejscu naszego portalu, w tych wielodniowych wydarzeniach miał swój skromny udział warmińsko-mazurski oddział SDRP. Jednym z punktów tegorocznych DSP było rozstrzygnięcie konkursu, którego patronem stał się zmarły blisko pieć lat temu olsztyński karykaturzysta i malarz Aleksander Wołos. Patronat honorowy nad konkursem objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Nadesłano w sumie 124 prace 27 autorów z całego kraju, zamieszczane zarówno w prasie ogólnopolskiej, jak i lokalnej, a także w Internecie.

Nagrodzona praca z tygodnika „Przegląd”

Jury w składzie: Elżbieta Laskowska, Zbigniew Piszczako i Tadeusz Burniewicz za najlepszy uznało rysunek Grzegorza Bąkowskiego z „Przeglądu”, przedstawiający księdza na ambonie, który czyta „list pana prezesa” do wiernych. Autor tej pracy (zamieszczonej obok) został laureatem nagrody głównej. Nagrody honorowe otrzymali: Marcin Bondarowicz z „Gazety Wyborczej”, Henryk Cebula z tygodnika „Nie”, Andrzej Czyczyło z „Nowej Trybuny Opolskiej”, Dariusz Dąbrowski (strona autorska na Facebooku), Michał Graczyk z „Faktów i Mitów”, Sławomir Łuczyński z „Ziemi Łódzkiej”, Maciej M. Michalski z „Tygodnika Solidarność”, Robert Trojanowski (tramen. blox.pl)), Tomasz Wiater z „Nie” i Jacek Zygmunt z „Super Expressu”. Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury przyznano z rysunek Mirosława Stankiewicza z „Angory”.

Marek Książek

Logo konkursu

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...