REM odpowiada w sprawie portalu eku24.net

| 9 wrz 2021  14:52 | Brak komentarzy

Warszawa, 6 września 2021 r.

Pan Sławomir Kępisty

Szanowny Panie, Zwrócił się Pan do REM o wydanie opinii, czy artykuły na Pana temat jako przewodniczącego Rady Miejskiej w Krośniewicach publikowane na portalu informacyjnym www.eku24.net są zgodne z obowiązującą dziennikarzy kartą etyczną.

W liście do REM przedstawia Pan tło towarzyszące tym publikacjom. Otóż Rada Miejska, której pan przewodniczy, dwukrotnie nie udzieliła votum zaufania pani burmistrz Krośniewic, co spowodowało rozpoczęcie procedury referendum odwołującego tę osobę z zajmowanego stanowiska. Twierdzi Pan, że portal www.eku24.net wyraźnie sprzyja pani burmistrz, w związku z czym Pan i radni są przedstawieni w sposób pejoratywny. Na dowód, że jest to szkalowanie, dołącza Pan kopie kilkunastu publikacji zamieszczonych na owym portalu.

REM zapoznała się z nimi. Rzeczywiście, Pana działalność jako samorządowca jest poddana na portalu www.eku24.net surowej krytyce. Najbardziej drastyczne Pana wypowiedzi są wyeksponowane w tytułach publikacji, np., że linie autobusowe mogą w przyszłości obsługiwać kierowcy będący pod wpływem alkoholu, Ukraińcy a nawet pedofile.

Nie możemy się odnieść do tego cytatu, jak również do wszystkich innych cytatów z publikacji portalu, gdyż w swoim piśmie do REM nie zaprzeczył Pan prawdziwości któregokolwiek z nich. Wyjaśnienie, że przed publikacją obraźliwych tekstów nie poproszono Pana o komentarz, nie wskazuje jeszcze na sprzeniewierzenie się zasadom Karty Etycznej Mediów, nie dowodzi, że nie mówił Pan tego, co – zdaniem portalu – padło z Pana ust. Artykułom towarzyszy przecież nagranie Pana głosu podczas sesji radnych, a w skardze do REM nie twierdzi Pan, iż zostało ono zmanipulowane,

Z poważaniem,

W imieniu Rady Etyki Mediów

Helena Kowalik Wiceprzewodnicząca REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...