Redaktor Jerzy Łętowski Dolnośląskim Dziennikarzem 2022 roku

| 21 gru 2022  22:38 | Jeden komentarz

Jak co roku, Oddział Dolnośląski Stowarzyszenia Dziennikarzy RP we Wrocławiu zaprosił dziennikarskich seniorów na kolację wigilijną do restauracji „Galicja”. Przewodniczący Oddziału, red. Ryszard Mulek, przywitał zebranych, w tym gości, m.in. ks. majora Andrzeja Migałę, kapelan 4. Szpitala Wojskowego z Polikliniką we Wrocławiu oraz płk. w st. sp. Krzysztofa Majera, prezesa Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Rzeczypospolitej Polskiej.

OD GOŃCA DO REDAKTORA NACZELNEGO

Dla redaktora Jerzego Łętowskiego dziennikarska przygoda rozpoczęła się w 1968 roku od stanowiska gońca w Biurze Ogłoszeń Wrocławskiego Wydawnictwa Prasowego. Po dwóch miesiącach został referentem, a po roku awansował na korektora wrocławskich dzienników. Od 1972 do 1975 roku był redaktorem depeszowym w „Wieczorze Wrocławia”.

Przez kolejnych 15 lat piastował dziennikarskie stanowiska w „Słowie Polskim”, jako redaktor depeszowy i sekretarz redakcji. W latach 1990–1993 sprawdził się jako pełniący obowiązki redaktora naczelnego w „Dzienniku Dolnośląskim”, a od 1993 do 2005 roku jako zastępca redaktora naczelnego „Wieczoru Wrocławia|”.

Wielką pasją Jurka było i jest wędkarstwo. To spowodowało, że w 1981 roku zaczął pisać cotygodniowe felietony o rybach i wędkarstwie, które pod pseudonimem JERZY SUM zamieszczał na łamach „Słowa Polskiego”, „Wieczoru Wrocławia”, „EKOŚwiata”, „Wędkarza Polskiego”. Łącznie opublikował około 2100 felietonów.

W 2005 roku przeszedł na emeryturę. Rok później wyprowadził się z Wrocławia i zamieszkał w Joachimówce wśród milickich stawów na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Nie zerwał jednak z dziennikarstwem. W 2006 roku nawiązał współpracę z tygodnikiem „Głos Milicza”, na łamach którego zamieścił już 800 felietonów z Doliny Baryczy pod tytułem „Nad wodą”. Jest także głównym autorem plakatu o rybach oraz książki pt. „Ryby z Doliny Baryczy”.

Jurek od 1982 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Wcześniej był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Aktywnie działa również w Polskim Związku Wędkarskim. Za działalność zawodową i społeczną został uhonorowany Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kilkakrotnie był laureatem nagród Dziennikarzy Depeszowych za szczególne wartości merytoryczne i graficzne stron informacyjnych „Słowa Polskiego”. Odznaczony został także Złotą Odznaką z Wieńcami Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk”.

KONKURS NA WSPOMNIENIA

Miłym akcentem wieczerzy wigilijnej było ogłoszenie, przez zastępca przewodniczącego Oddziału SDRP, red. Jan Stanisława Jeża, wyników konkursu pod nazwą „Moja dziennikarska przygoda”. Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli red. Monika Maciejczyk i red. Bogdan Politowski. Drugą nagrodę zajął red. Stanisław Radziszewski, a trzecią red. Janusz Dobrzański.

Laureaci nagród I, II i III otrzymali statuetki i dyplomy. Pozostali, w tym: red, Wojciech Zaborowski, red. Tadeusz Hołubowicz, red. Engelbert Miś i red. Henryk Wawer wyróżnieni zostali pamiątkowymi dyplomami.

ZŁOTE ODZNAKI ZA ZASŁUGI DLA SDRP DOLNY ŚLĄSK

Następnie przewodniczący wręczył Złote Odznaki „Za Zasługi dla SDRP Dolny Śląsk” kapelanowi ks. majorowi Andrzejowi Migale, redaktorowi naczelnemu „Rzeczpospolitej Dolnośląskiej” red. Waldemarowi Marcowi i red. Elżbiecie Gonet. Złotą Odznaką uhonorowany zostanie również red. Andrzej Polak mieszkający na Węgrzech.

WIGILIA DOLNOŚLĄSKICH DZIENNIKARZY

Seniorzy łamali się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego najlepszego. Całość przedsięwzięcia uświetnił polsko-ukraiński zespół wokalno- instrumentalny „Retro” z Opola pod kierownictwem Jurija Mykytiuka.

Kucharze z „Galicji” przyrządzili smaczne potrawy wigilijne: barszcz, pierogi, karpia, groch z kapustą, sałatkę warzywną, kawę i słodkie ciasto.

Wieczerza mogła odbyć się dzięki finansowemu wsparciu kilku sprawdzonych od lat wrocławskich biznesmenów i przedsiębiorców, a przede wszystkim Haliny Łoś – prezesa firmy ATOM, Tomasza Piszczałki– prezesa Przedsiębiorstwa Budowlanego MAT, Andrzeja Dadełły – prezesa DSA SA Financial Group, Macieja Kaczmarskiego – prezesa Grupy Kaczmarski, Janusza Cymanka – prezesa Huber Group i Henryka Lakwy – opolskiego starosty.

Lesław Miller
Zdjęcia: Jan Drajczyk

Komentarze

Jeden komentarz do “Redaktor Jerzy Łętowski Dolnośląskim Dziennikarzem 2022 roku”

  1. Rozstrzygnięcie konkursu „Moja dziennikarska przygoda” - Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP : Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
    środa, 4 - sty - 2023, godz. 20:47

    […] akcentem ostatniej dziennikarskiej wieczerzy wigilijnej Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP było ogłoszenie wyników konkursu na […]

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM