Red. Jerzy Figas (1933 – 2023)

| 17 mar 2023  10:21 | Brak komentarzy

W poniedziałek, 13 marca br., Radom obiegła smutna wiadomość. W wieku 89 lat zmarł znany dziennikarz i działacz sportowy red. Jerzy Figas.

Urodzony w Poznaniu (19.12.1933), tam też w 1953 r. rozpoczął przygodę z dziennikarstwem jako terenowy korespondent „Gazety Poznańskiej”. Od 1954 r. był związany miejscem zamieszkania i pracą zawodową z Radomiem. Do przejścia na emeryturę w 1991 r. pracował w dzienniku „Słowo ludu”. W tej gazecie zaliczył wszystkie stanowiska w hierarchii redakcyjnej, od reportera miejskiego do kierownika radomskiej redakcji i wicenaczelnego kieleckiej centrali „Słowa”.

Kierowanie dużym dziennikiem łączył z pisaniem tekstów informacyjnych i publicystycznych na ważne dla miasta i regionu tematy, a także z wieloraką działalnością na niwie kultury i sportu. Trzeba wspomnieć o organizowaniu pod patronatem gazety plenerowych wydarzeń kulturalnych, czy kultowym w Radomiu przedsięwzięciu, jakim było „Żywe słowo” – uwielbiana przez mieszkańców comiesięczna impreza słowno-muzyczna w dawnym EMPiK-u. Miała dwóch twórców i prowadzących: red. red. Jerzego Figasa i Zdzisława Heńka.

Po przejściu na emeryturę nie zaprzestał swojej aktywności publicystycznej i wydawniczej. Uczestniczył w każdej lokalnej inicjatywie, hołdując zasadzie, że dziennikarstwo to ważna misja. Już w nowej rzeczywistości ustrojowej został szefem „Czasu Radomskiego” – mutacji „Czasu Mazowieckiego”, a także pism Polskiego Związku Piłki Nożnej – „Polska Piłka”
i „Polski Sędzia”. Ostatnio, gdy zarysowała się szansa na reaktywowanie „Życia Radomskiego” dołączył z właściwą sobie werwą do redagowania i tego tytułu. Do ostatnich tygodni życia był filarem biuletynu informacyjnego „Po prostu” wydawanego dla największej w Radomiu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”.

Red. Jerzy Figas to również legendarna postać futbolu i sportu. Był arbitrem I ligi (dzisiaj Ekstraklasa), przez wiele lat prowadził mecze na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Działacz
w strukturach sędziowskich Mazowsza, po zakończonej karierze pracował w Zarządzie Kolegium Sędziów PZPN, był obserwatorem szczebla centralnego. Członek Honorowy PZPN, ostatnio członek Klubu Seniora Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie, Honorowy Prezes Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Niekwestionowany autorytet dla kolejnych pokoleń działaczy. Swoje bogate doświadczenia z aktywności na niwie sędziowskiej zawarł w książce „Sprawiedliwi na Mazowszu”, której był inicjatorem i współautorem.

Od 1964 r. członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, od 2002 r. – Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Z pejzażu Radomia zniknęła nagle i nieoczekiwanie osoba charyzmatyczna i anegdotyczna w swoim stylu życia. Zawsze w biegu, pełen niespożytej energii i wydawało się, niewyczerpanych pokładów aktywności. Był bardzo lubiany w środowisku Radomia i Kielc. Otwarty, akceptował ludzi z należytym szacunkiem i życzliwością. Nie dzielił, lecz łączył. To wartości ponadczasowe i aktualne w każdej rzeczywistości. Odszedł ostatni z gigantów regionalnego dziennikarstwa, którzy tworzyli powojenną historię tego zawodu w Radomiu. Dziennikarz rzadkiej dziś kultury słowa i klasy.

Barbara Pikiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...