Pozytywne impresje: TRZY DNI Z UKRAINĄ

| 1 mar 2017  09:22 | Brak komentarzy

Mamy w Polsce dwóch znakomitych reporterów telewizyjnych. A są nimi – Wojciech Cejrowski i Robert Makłowicz. Pierwszy – prezentuje reportaże z dalekiego świata, a drugi – z sąsiedniego kraju.

Tego jeszcze w telewizji polskiej nie było, żeby przez trzy dni z rzędu emitowane były półgodzinne reportaże z sąsiedniej Ukrainy. A tak się właśnie stało w dniach 26 – 28 lutego br. Były ciekawe reportaże m.in. z Odessy, z Winnicy i z Kijowa. Wszystkie trzy reportaże obejrzałem z zainteresowaniem, choć w tych miastach byłem kilka lat temu osobiście. Ale chciałem zobaczyć Ukrainę widzianą innym okiem. Reportaże Makłowicza mają charakter podróżniczo – kulinarny.

I na tym polega ich oryginalny charakter, bo nic tak nie przemawia do człowieka, jak żołądek i jego zawartość. Były więc w reportażach ukraińskie dania i przyprawy, od barszczu, po kawior z jesiotra. Wszystkie – zdrowe, smaczne i apetyczne. Redaktor – reporter jedno z dań – przygotowywał osobiście, w tym na Placu Niepodległości w Kijowie. Odwiedzał każdorazowo lokale gastronomiczne, w których zamawiał i konsumował najbardziej charakterystyczne potrawy i dania. Wszystko mu smakowało i syciło.

Redakcjom TYP1 i TVP2 należą się słowa podziękowania za te emisje, bo to takie reportaże uatrakcyjniają ich programy i przyciągają telewidzów, a nadto – wzbogacają wiedzę o świecie, w którym żyjemy.

Warszawa, 1 marca 2017 r. Mikołaj ONISZCZUK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...