Piotr Cieplak z Nagrodą Klubu Krytyki Teatralnej

| 16 mar 2023  22:15 | Brak komentarzy


„Chciałbym zrobić spektakl o drzewach. I myślę o teatrze politycznym. Na razie jednak będzie o czekaniu” – mówił Piotr Cieplak, reżyser teatralny, ogrodnik, dendrolog i cyklista, który odebrał Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej przyznawaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych / Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dzeinnikarzy Rzeczypospolitej Polskiej/ AICT Polska,

Laudację na cześć laureata wygłosił przewodniczący KKT Tomasz Miłkowski, a rozmowę z Piotrem Cieplakiem poprowadził Konrad Szczebiot.

Usłyszeliśmy m.in. piękną opowieść o czytaniu Singera, a właściwie Singerów, o tym, że samo zachłanne czytanie Singera bywa tak twórczym procesem, że wystarcza za teatr, a także o „chłopackich” pomysłach na spektakle, nie z głowy, ale z trzewi, z brzucha, o drzewach i czekaniu na Godota, o ważnym nadal włazie do kanałów przy Wareckiej i o silnym byciu tu i teraz, o zakorzenianiu się i porządkowaniu. Dobre to było!

A na fotografii Piotr Cieplak z dyplomem zaprojektowanym przez Janusza Golika oraz ze specjalnym bukietem stworzonym z kwiaciarni Zieleni się – Studio zieleni. Z bukietem, który miał oddawać coś z charakteru laureata: Piotr Cieplak i jego pasje rowerowo-ogrodowe: podróż, pobocze, przy drodze, pustka, piach, pustynia, ciepło, cisza, chwastwisko… A więc błękit i żółcień. I taki ten bukiet jest, właściwie bez kwiatów, choć wygląda jak łąka przy drodze.

Uroczystość wręczenia Nagrody Boya odbyła się 11 marca 2023 w Domu Dziennikarza w Warszawie.

(md)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...