PAMIĘTAMY: KLEMENS KRZYŻAGÓRSKI
Dziennikarze RP | 19 mar 2020 12:14 | Brak komentarzy
We wrześniu 2020 roku skończyłby 90 lat. Zmarł 18 marca 2013 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Klemens Krzyżagórski, dziennikarz, erudyta, intelektualista, pierwszy przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (1982- 1987).
Osobowość dwóch życiowych pasji teatru i dziennikarstwa. Debiutował piórem w roku 1951 we wrocławskiej „Gazecie Robotniczej”. Przygodę z teatrem rozpoczął jako kierownik literacki Państwowego Teatru Lalek w Wałbrzychu. W latach 1965-66 kierował redakcją programów artystycznych wrocławskiego oddziału telewizji. Do 1971 roku był konsultantem programowym Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie współtworzył scenę lalkową dla dorosłych oraz program nauczania w Studium Aktorskim Teatrów Lalkowych. Następnie przez 9 lat w Państwowym Teatrze Lalek w Białymstoku był konsultantem i współtwórcą Studium Lalkarskiego, które przekształcono w Wydział Lalkarski PWST im. A. Zelwerowicza.
Praca w teatrach nie przeszkadzała w uprawianiu dziennikarstwa. Od 1967 roku przez siedem lat był redaktorem naczelnym wrocławskiej „Odry” popularnego opiniotwórczego periodyku. W kolejnych latach w Białymstoku redaktorem naczelnym „Kontrastów”, a w stolicy „Prasy Polskiej” „Kultury” i „Literatury. Miał olbrzymi wpływ na scenę teatralną, ale także na literaturę faktu w Polsce. Kiedy był redaktorem naczelnym „Kontrastów”, o publikację u niego zabiegali Ryszard Kapuściński czy Hanna Krall. Teksty Klemensa Krzyżagórskiego zostały zamieszczone w wielu antologiach polskiego reportażu. Był laureatem kilku nagród literackich i dziennikarskich, a także samorządowych i państwowych: I Nagrody im. J. Bruna, II Nagrody im. B. Prusa. Był też autorem takich pozycji książkowych, jak „Kłopoty z ciałem”, „Zielona medycyna” napisane pod pseudonimem Maciej Kora i wydanej w roku 2002 książki „Apteka w ogrodzie”.
Wspominamy Klemensa Krzyżagórskiego w siódmą rocznicę odejścia, pamiętając, jak wielki intelektualny i reporterski dorobek pozostawił po sobie.
(am)
Komentarze
Pozostaw komentarz: