PAMIĘTAMY: KLEMENS KRZYŻAGÓRSKI

| 19 mar 2020  12:14 | Brak komentarzy

We wrześniu 2020 roku skończyłby 90 lat. Zmarł 18 marca 2013 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Klemens Krzyżagórski, dziennikarz, erudyta, intelektualista, pierwszy przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (1982- 1987).

Osobowość dwóch życiowych pasji teatru i dziennikarstwa. Debiutował piórem w roku 1951 we wrocławskiej „Gazecie Robotniczej”. Przygodę z teatrem rozpoczął jako kierownik literacki Państwowego Teatru Lalek w Wałbrzychu. W latach 1965-66 kierował redakcją programów artystycznych wrocławskiego oddziału telewizji. Do 1971 roku był konsultantem programowym Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie współtworzył scenę lalkową dla dorosłych oraz program nauczania w Studium Aktorskim Teatrów Lalkowych. Następnie przez 9 lat w Państwowym Teatrze Lalek w Białymstoku był konsultantem i współtwórcą Studium Lalkarskiego, które przekształcono w Wydział Lalkarski PWST im. A. Zelwerowicza.

Praca w teatrach nie przeszkadzała w uprawianiu dziennikarstwa. Od 1967 roku przez siedem lat był redaktorem naczelnym wrocławskiej „Odry” popularnego opiniotwórczego periodyku. W kolejnych latach w Białymstoku redaktorem naczelnym „Kontrastów”, a w stolicy „Prasy Polskiej” „Kultury” i „Literatury. Miał olbrzymi wpływ na scenę teatralną, ale także na literaturę faktu w Polsce. Kiedy był redaktorem naczelnym „Kontrastów”, o publikację u niego zabiegali Ryszard Kapuściński czy Hanna Krall. Teksty Klemensa Krzyżagórskiego zostały zamieszczone w wielu antologiach polskiego reportażu. Był laureatem kilku nagród literackich i dziennikarskich, a także samorządowych i państwowych: I Nagrody im. J. Bruna, II Nagrody im. B. Prusa. Był też autorem takich pozycji książkowych, jak „Kłopoty z ciałem”, „Zielona medycyna” napisane pod pseudonimem Maciej Kora i wydanej w roku 2002 książki „Apteka w ogrodzie”.

Wspominamy Klemensa Krzyżagórskiego w siódmą rocznicę odejścia, pamiętając, jak wielki intelektualny i reporterski dorobek pozostawił po sobie.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...