Olsztyn. Majówka z książką

| 15 maj 2018  21:33 | Brak komentarzy


W pewnym sensie wróciliśmy do starej, zapomnianej już tradycji, gdy zawsze w maju obchodzono Dni Oświaty, Książki i Prasy. W niedzielę, 13 maja 2018 roku nasz oddział SDRP zorganizował bowiem „Majówkę z książką” na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Pomysł prezentacji publikacji pozaprasowych członków olsztyńskiego oddziału SDRP wyszedł od Feliksa Walichnowskiego, byłego naczelnego nieodżałowanej „Panoramy Północy”, doktora socjologii i autora kilkunastu książek – głównie analiz prasowych, np. tygodnika „Przegląd”. Naszą propozycję przyjął Piotr Żuchowski, były wiceminister kultury, obecnie dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, który udostępnił kawałek zamkowego dziedzińca. W niedzielne, słoneczne południe stanęły na nich stoły, na których rozłożyliśmy część swoich wydawnictw. Nie wszyscy zapowiadani autorzy się pojawili, ale i tak była to silna reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystąpiliśmy w składzie: Janusz Porycki – głównie kroniki i monografie sportowe, gigant wiedzy na temat sportu, Zygfryd Gładkowski, zastępujący Bolesława Pilarka, wspólnie z którym napisał kilka książek poświęconych rolnictwu, kresowiakom i absolwentom Akademii Rolniczo-Technicznej (teraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Marek Książek – monografie i biografie, np. pisarza Henryka Panasa, Feliks Walichnowski – jak wyżej, Henryk Leśniowski – publikacje historyczne, np. o olsztyńskim lotnisku oraz Grunwaldzie i I wojnie światowej, Andrzej Cieślak – poezje i satyry, Janusz Segiet – biografie aktorów i dziennikarzy. Na stołach znalazły się również dzieła naszych zmarłych kolegów, w tym Tadeusza Willana, do niedawna prezesa olsztyńskiego oddziału SDRP. Gościnnie wystąpiła zaproszona przez nas Helena Piotrowska – autorka biografii miejscowych artystów, np. Hieronima Skurpskiego i Barbary Hulanickiej.

Zainteresowanie naszym „kiermaszem” można określić jako średnie. Pewnie dlatego, że na zamek przychodzą turyści, aby obejrzeć zabytki i słynny zegar słoneczny Kopernika, który w tym miejscu prowadził badania astronomiczne, ale była to też siedziba administratora dóbr kapituły, które to obowiązki nasz wielki astronom też wykonywał. Może zabrakło trochę promocji, by lepiej rozreklamować wydarzenie wśród mieszkańców Olsztyna. Dobre jednak i to, że co i raz ktoś przy naszym stoisku się zatrzymywał, interesując się książkami, a nie np. pytając, co to za „zabytki” siedzą za stołami…

W każdym razie sprawdziliśmy pomysł, który wymaga ulepszenia, a poza tym policzyliśmy nasze dokonania poza mediami. Dokonania imponujące. Świadczą one o tym, że dojrzały wiek i emerytura, z której większość autorów korzysta, wcale nie przeszkadza aktywności twórczej. Mamy zamiar powtórzyć prezentację w przyszłym roku, choć w zmodyfikowanej już formule i być może w powiększonym gronie.

MK

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...