Olsztyn: Felo świętował jubileusz

| 7 lis 2019  16:22 | Brak komentarzy

Dr Feliks Walichnowski, nestor olsztyńskiego środowiska dziennikarskiego i oddziału warmińsko-mazurskiego SDRP, skończył właśnie 90 lat! Z tej okazji radowaliśmy się wraz z Jubilatem w klubie „U Artystów”.

Jubileusz miał się odbyć 14 października, w wigilię 90. urodzin Feliksa Walichnowskiego, lecz nasz kolega nie zdążył wyleczyć przechodzonego zapalenia płuc. Dlatego imprezę przesunęliśmy na 5 listopada i połączyliśmy z zebraniem oddziału, jakie organizujemy w każdy pierwszy wtorek miesiąca. W pierwszym terminie miał przyjechać red. Jerzy Domański, przewodniczący Zarządu Głównego SDRP, natomiast w drugim list gratulacyjny od niego i sekretarza generalnego SDRP Andrzeja Maślankiewicza odczytał przewodniczący oddziału Marek Książek. Poza tym był list gratulacyjny od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza (odczytał Tadeusz Prusiński) i bukiet kwiatów od marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i członkini zarządu województwa Sylwii Jaskulskiej, wręczony przez Łukasza Łukaszewskiego.

Feliks Walichnowski jest w Olsztynie i regionie postacią znaną; już w marcu 1945 roku, jako szesnastoletni chłopiec, przyjechał z Warszawy wraz z grupą pierwszych osadników. Od tego czasu był stolarzem, pracownikiem aparatu partyjnego i dziennikarzem, nauczycielem akademickim i literatem, a w branży dziennikarskiej dał się poznać jako redaktor naczelny kolorowego tygodnika „Panorama Północy” (1972-1981). Po uzyskaniu doktoratu z socjologii nauczał na uczelni, ale także publikował analizy prasowe i socjologiczne m.in. tygodnika „Przegląd”.

Red. Walichnowskiemu bardzo zależy na docenieniu wysiłku osadników, którzy odtwarzali tutaj gospodarkę, oświatę i kulturę, jednocześnie tworząc zręby państwowości polskiej. A w przyszłym roku obchodzić będziemy 75-lecie ich przybycia na Ziemie Odzyskane. Nestor olsztyńskiego dziennikarska zachęca więc członków SDRP do uczczenia tego wydarzenia i tak pewnie się stanie.

Warto w tym miejscu dodać, że popularny Felo – jak go zwą przyjaciele – wydał mnóstwo publikacji poświęconych tematowi osadnictwa w dawnych Prusach Wschodnich. I nie tylko, bo pisze także wiersze. Nic więc dziwnego, że Andrzej Cieślak, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Literatów Polskich, jednocześnie członek oddziału SDRP, wręczył red. Walichnowskiemu akt honorowego członkostwa ZLP. Natomiast jego przyjaciele z Artystycznej Rezerwy Twórczej (A.R.T.), jaka istnieje przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odczytali poematy ku czci Jubilata. Od zarządu oddziału SDRP otrzymał natomiast specjalne wydanie kwartalnika „Dziennikarz Olsztyński”. Poza tym był tort urodzinowy i „Dwieście lat”, jakie uczestnicy spotkania odśpiewali Felowi oraz jego szanownej małżonce Elżbiecie, która – jak przyznaje – potrafi razem z nim cieszyć się życiem.

MK
Fot. Andrzej Adamowicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...