Odszedł Zbigniew Puchalski

| 6 paź 2023  19:44 | Brak komentarzy

Zbigniew Puchalski urodził się 10 września 1933 w Moszczance. Dziennikarz, publicysta, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiego Radia a później Ośrodka Radia i Telewizji w Szczecinie. Pochodził z rodziny wojskowej. Do wybuchu wojny mieszkał w Jarosławiu na Podkarpaciu.

Okupację spędził na Kielecczyźnie. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1942 roku stracił ojca, którego zamordowano w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W 1951 roku rozpoczął studia dziennikarskie na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1954 roku, z nakazem pracy, został skierowany do rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie, gdzie objął stanowisko redaktora w Redakcji Wiejskiej.

W przygotowywanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie III części wydawnictwa „Kulisy mikrofonu i ekranu” Zbigniew Puchalski tak wspomina pierwszy dzień w radiu:

W sierpniu 1954 roku ze świeżym dyplomem ukończenia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz nakazem pracy zgłosiłem się do Szczecińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Po dokonaniu niezbędnych formalności i rozmowie z dyrektorem skierowano mnie do redakcji, którą kierował Janusz Sawiuk. Wzajemnie zmierzyliśmy się wzrokiem, przywitaliśmy się, po czym Janusz zaproponował: „postaw ćwiartkę i możesz mi mówić Ty.

Sawiuk pochodził z pokolenia szczególnie doświadczonego w latach drugiej wojny światowej. Brał czynny udział w walkach o wyzwolenie Wilna. Następnie trafił do regularnego wojska, do Oddziału tzw. czołgowego desantu w którym usadowieni na czołgach piechurzy mieli za zadanie przełamywać szturmem linię nieprzyjacielskiego frontu.

Przed każdym szturmem desantowcy dostawali na odwagę „setkę spirytusu”, a wielu wpadało w nałóg. Reszty można się było domyślać, jak wpłynęło to na jego życie. Okazał się jednak wybitnie zdolnym radiowcem i zupełnie dobrym szefem.

Janusz Sawiuk i Zbigniew Puchalski

Zapraszamy na stronę RadioGry do obejrzenia filmu o radiu i wspomnień Zbigniewa Puchalskiego.

Linki:

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...