Odszedł WIESŁAW BEK

| 2 wrz 2016  10:39 | Brak komentarzy

Bek zdjęcie

31 sierpnia 2016 na Cmentarzu Północnym w Warszawie rodzina, koledzy i przyjaciele pożegnali redaktora Wiesława Bek, który zmarł 24 sierpnia w wieku 86 lat.

Wiesław Bek urodził się w Łodzi i w tym mieście, jako dwudziestoletni reporter związał się z Głosem Robotniczym. W tym dzienniku od 1949 do 1964 przechodził przez kolejne szczeble dziennikarskiej kariery dochodząc do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego. Następne lata to praca i działalność partyjna w Komitecie Wojewódzkim w Łodzi, a po przeniesieniu do Warszawy był miedzy innymi wiceprezesem Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa –Książka –Ruch, wiceministrem kultury i sztuki, przez kilka lat redaktorem naczelnym dziennika Trybuna Ludu. W niełatwym okresie przemian w naszym kraju, w latach 1980–1985 pełnił misję ambasadora w Bułgarii.

Od pierwszych lat dziennikarskiej pracy Wiesław Bek związał się członkostwem z organizacjami dziennikarskimi. W roku 1950 został członkiem Związku Zawodowego Dziennikarzy, a po powołaniu do życia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w roku 1951 otrzymał jedną z pierwszych legitymacji SDP. W roku 1982, po rozwiązaniu SDP Wiesław Bek znalazł się grupie inicjatorów utworzenia nowej organizacji dziennikarskiej. Do czasu kiedy pozwalało zdrowie był aktywnym działaczem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Koledzy i przyjaciele wspominają Wiesława Beka jako człowieka dużej erudycji, wiernego ideałom, pracowitego i sprawiedliwego szefa, życzliwego w ocenach współpracowników.

Rodzinie i najbliższym przekazujemy wyrazy współczucia.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...