Odszedł red. Andrzej Albigowski

| 17 mar 2016  09:14 | Brak komentarzy

Red. Andrzej Albigowski Foto: MACIEJ KACZANOWSKI / DZIENNIK WSCHODNI

Red. Andrzej Albigowski, foto: MACIEJ KACZANOWSKI / DZIENNIK WSCHODNI

15 marca 2016 r. zmarł jeden z nestorów lubelskiego dziennikarstwa red. Andrzej Maria Albigowski. Za dwa tygodnie ukończyłby 82 lata. Przed miesiącem obchodził jubileusz 60-lecia pracy zawodowej.


Andrzej Albigowski urodził się w 1934 roku w Albigowej k. Łańcuta. Po ukończeniu studiów polonistycznych na wydziale filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powrócił w rodzinne strony, gdzie podjął pracę w zawodzie dziennikarskim. Swą dziennikarską przygodę rozpoczął w 1956 roku, w rzeszowskim oddziale „Słowa Powszechnego”. Publikował też w „Nowinach Rzeszowskich” i miesięczniku „Widnokręgi”, a także w „Zorzy Świątecznej”. Współpracował z „Wrocławskim Tygodnikiem Katolików”; w 1958 r. był sekretarzem rzeszowskiej mutacji WTK, a następnie tygodnika „Nowy Nurt” – pism wydawanych przez PAX.

W rok później przeniósł się do Łukowa w Lubelskiem, gdzie pracował w Inspektoracie Oświaty i Powiatowym Domu Kultury. Wkrótce nawiązał współpracę z redakcjami „Sztandaru Ludu” i „Kuriera Lubelskiego” oraz dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Kamena”. Po kilku latach został zatrudniony w redakcji „Sztandaru Ludu”, z którego w 1988 roku przeszedł do „Chłopskiej Drogi”. W latach 1973 – 1989 opublikował m.in. cykl artykułów nt wiosek dziecięcych SOS; aktywnie uczestniczył w realizacji dwóch pierwszych tego typu placówek w Biłgoraju i w Kraśniku.

Po przejściu na emeryturę nie rozstał się z piórem. Współpracował z „Dziennikiem Wschodnim”, „Tygodnikiem Zamojskim”, „Gazetą Puławską”; w roku 2000 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Welcome to Lublin”. Był twórcą i redaktorem „Łowca Lubelskiego” – kwartalnika Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Lublinie. Opublikował dwie książki i kilkadziesiąt artykułów na tematy związane z kulturą łowiecką. Ukazały się one w „Łowcu Polskim”, „Łowcu Lubelskim” i w „Myśliwcu Kresowym” w Zamościu.

W roku 2005 otrzymał tytuł „Młodego Dinozaura” przyznawany przez Lubelski Oddział SDRP. Red. A. Albigowski od początków swej aktywności zawodowej związany był z dziennikarskimi stowarzyszeniami: SDP i SDRP. Ostatnio wchodził w skład Komisji Rewizyjnej LO SDRP.

Andrzeju, bardzo nam będzie Ciebie brakowało!
Koleżanki i Koledzy z LO SDRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...