Odszedł red. Adam Tomanek

| 11 kwi 2017  13:11 | Brak komentarzy


7 kwietnia 2017 roku zmarł w Lublinie redaktor Adam Tomanek – ikona dziennikarstwa radiowego. W grudniu ur. skończył 88 lat. Jego życiem, jak mówił, było radio, któremu był wierny od szkolnych lat do niemal ostatnich swoich chwil. Dziennikarstwo lubelskie poniosło wielką stratę.

Adam Tomanek swą wieloletnią przygodę z dziennikarstwem radiowym rozpoczął jeszcze jako uczeń Gimnazjum i Liceum im. Vetterów w Lublinie. Tutaj po raz pierwszy zasiadł przed mikrofonem szkolnego radiowęzła. Następnie, wprost ze szkolnej ławy trafił do programu lokalnego radiowęzła Lubelskiego, gdzie przygotowywał i czytał codzienne dzienniki.

I tak rozpoczęła się długoletnia, dziennikarska przygoda Adama Tomanka z radiem, która twórczo kontynuowana była nawet po Jego przejściu na emeryturę w 1992 r. Całe swe zawodowe życie związał z Rozgłośnią Polskiego Radia w Lublinie. Przez wiele lat kierował jej redakcją informacji, współpracował z redakcjami Polskiego Radia w Warszawie oraz warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym. Jego melodyjny, charakterystyczny głos był znany słuchaczom radia w całym kraju. Redaktor Tomanek dał się poznać nie tylko, jako znakomity dziennikarz informacyjny, o którym mówiono, że jego mikrofon jest wszędobylski, sprawozdawca sportowy, ale także jako mistrz krótkiej formy reportażu radiowego. Za tę twórczość został w 1975 roku uhonorowany Złotym Mikrofonem. Mistrz, jak o nim mówi się w lubelskiej rozgłośni, był wychowawcą wielu pokoleń lubelskich radiowców. Jego dziennikarskie gawędy na corocznych spotkaniach tłustoczwartkowych, organizowanych przez Lubelski Oddział SDRP, przykuwały uwagę ich uczestników.

Adam Tomanek za swoją wieloletnią pracę został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i radiowymi, w tym Krzyżem Komandorskim OOP, Krzyżem Oficerskim OOP, czterokrotnie odznaką, „Za zasługi dla województwa lubelskiego”, złotą odznaką „Zasłużonemu dla Lublina”. Lubelski Oddział SDRP przyznał mu tytuł „Młodego Dinozaura”.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...