Nie żyje Andrzej Bors wieloletni dziennikarz Radia Kielce

| 2 cze 2020  22:26 | Brak komentarzy

Nie żyje Andrzej Bors, były dziennikarz Radia Kielce. Zmarł w poniedziałek w szpitalu. Miał 81 lat.

Andrzej Bors urodził się w październiku 1938 roku. Pracę w Radiu Kielce rozpoczął w kwietniu 1967 roku. Pracował tam z przerwami do emerytury w 2004 roku. Był inspektorem emisji, spikerem i inspektorem koordynacji programu. W ostatnich latach aktywności, jako reporter i publicysta zajmował się m.in. tematyką rolnictwa – poinformowała kielecka stacja.

Przed 30. laty Bors współtworzył w Kielcach Agencję Radiowo-Telewizyjną „Fama” i był jej pierwszym redaktorem naczelnym. Ponadto był zatrudniony w Telewizji Kablowej Kielce (w 1991 roku) oraz w Agencji Produkcyjno-Handlowej „DO-Centa” w latach 1993-1994.

Bardzo dobrze współpracę z red. Borsem wspomina dziennikarz sportowy Włodzimierz Rezner.

– Andrzej był moim przyjacielem, jednak przede wszystkim był geniuszem mikrofonu, wspaniałym lektorem. Także artystą, bo występował w kabarecie. Jednocześnie był sportowcem, koszykarzem – wspomina. Był osobą, na którą zawsze można było liczyć w razie potrzeby; umiał poradzić i pocieszyć. Działał w Solidarności i nienawidził zła, które otaczało ludzi. Emanował serdecznością. Wiadomość o jego śmierci przyjąłem z ogromnym żalem – przyznaje Rezner.

Dziennikarka Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz pamięta, że gdy podjęła pracę w Radiu Kielce w 1977 roku, Andrzej Bors pracował jako spiker. – Miał znakomity głos – zaznacza – i służył nam wskazówkami warsztatowymi. W stanie wojennym wraz z Andrzejem i kilkoma innymi osobami byliśmy oceniani przez tzw. Dużą Komisję Weryfikacyjną, z woli której przestaliśmy pracować w rozgłośni – podkreśla.

Pogrzeb odbędzie się w Kielcach; rozpocznie się w piątek o godz. 11:00, w kościele oo. Kapucynów przy ul. Warszawskiej.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...