Nie dajmy się zastraszyć władzy

| 8 sty 2023  15:34 | Brak komentarzy

STOWARZYSZENIE POPIERA PROTEST TVN

Reportaż „Siła kłamstwa”, wyemitowany 12 września 2022 roku w TVN 24, w którym Piotr Świerczek dotarł do materiałów, które komisja smoleńska znała, ale których nie uwzględniła w raporcie, bo nie pasowały do tezy o zamachu, spowodował burzę po stronie władzy i kolejny bezprecedensowy atak na TVN.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że należy wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie ukarania TVN. Należy ustalić, „czy audycja pt. »Czarno na białym: siła kłamstwa« wyemitowana w programie TVN 24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”.

Redakcja Faktów TVN i TVN 24 ostro zaprotestowała uznając stanowisko KRRiT za bezzasadne. Wskazano na wyraźny akt tłumienia krytyki. Przez polskie media przetoczyła się wielka solidarnościowa akcja poparcia dla TVN.

W akcję zaangażowały się obok „Press” m.in.: Onet, WP, „Gazeta Wyborcza”, Gazeta.pl, „Rzeczpospolita”, Tok FM, Radio Zet, RMF FM, Interia, „Fakt” „Newsweek Polska”, „Tygodnik Podhalański”, NaTemat, OKO.press, „Polityka”, „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”, Radio 357, „Więź”, Radio Nowy Świat, „Tygodnik Powszechny”, Wirtualnemedia.pl, „Kronika Beskidzka”, wPoznaniu.pl oraz media zrzeszone w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych.

Na stronach internetowych każdej z tych redakcji zamieszczono cały, trwający ponad 70 minut, reportaż. Redakcja „Gazety Wyborczej” zadeklarowała: „Koleżankom i kolegom z TVN okazujemy pełne wsparcie i solidarność. Wolne media nie dadzą się ani zastraszyć, ani podzielić”.

W oficjalnym piśmie Zarząd TVN SA odnosząc się do stawianych absurdalnych zarzutów, wniósł o umorzenie postępowania, uznając je za bezprzedmiotowe.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej dołącza do ogólnopolskiej akcji solidarnościowej mediów. Wyraża poparcie dla stanowiska Zarządu TVN SA. Ujawnione w reportażu a przemilczane przez podkomisję smoleńską fakty muszą bez przeszkód dotrzeć do opinii publicznej. Zadaniem niezależnych dziennikarzy jest odkrywanie prawdy i jednocześnie krytyka władzy, która tę prawdę stara się ukrywać. Uważamy, że kara nałożona przez KRRiT na TVN jest wyłącznie próbą ograniczenia krytyki prasowej.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje, że KRRiT umorzy postępowanie wobec TVN. Będziemy monitorować przebieg zdarzeń.

W imieniu Zarządu Głównego SD RP
sekretarz generalny Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...