Muzyka była jego światem

| 16 sty 2023  16:15 | Brak komentarzy

Marek Gaszyński

Marek Gaszyński, Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W niedzielę, nad ranem (15 stycznia) zmarł Marek Gaszyński. Wybitny dziennikarz muzyczny, autor tekstów ponad 150 popularnych piosenek, ogromnej ilości przebojów. Prezenter radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki rozrywkowej, autor książek o tematyce muzycznej.

Muzyka była jego światem i siłą. Gdy kilka dni temu dotarła do nas wiadomość, że Marek trafił do szpitala i stan jest ciężki, wierzyliśmy, że właśnie siła muzyki pozwoli przezwyciężyć chorobę. Przegrało serce, przegrał Marek.

Marek Gaszyński był rodowitym warszawiakiem. To miasto ukochał, nigdy na dłużej nie opuszczał, o stolicy napisał piękną piosenkę wyśpiewaną przez Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Pisał piosenki dla wielu znanych i wybitnych piosenkarzy i zespołów. Czerwonych Gitar, Budki Suflera, Breakoutu, Gangu Marcela, Haliny Frąckowiak, Heleny Majdaniec, Wojciecha Gąsowskiego, Jerzego Grunwalda, Tadeusza Woźniaka… Cała Polska śpiewała, śpiewa i będzie śpiewać „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Nie zadzieraj nosa”, „Jesień idzie przez park”…

Marek był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarską karierę rozpoczął w 1958 roku w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. W 1962 roku został dziennikarzem muzycznym Polskiego Radia. Tworzył audycje dla „Trójki” i „Jedynki” i tak przez ponad 40 lat. W latach 2006-2007 był prezesem Radia Dla Ciebie.

Odszedł wspaniały człowiek, mistrz słowa śpiewanego. Z nami pozostanie pamięć, piosenki i wspomnienia. Żona Anna prosi, byśmy Marka pamiętali wiecznie młodym, pełnym życia i humoru, miłości do muzyki, ludzi i brydża. Pamiętajcie, że miał dla was zawsze dobre słowo, pisał dla was dowcipne wiersze, piosenki i książki i kochał z wami biesiadować i słuchać dobrej muzyki.

Nie może być inaczej Anno. Jakże miałbym zapomnieć. Nie tak dawno, gdy biesiadowaliśmy moją „osiemdziesiątkę”, Marek inspirowany Marianem Hemarem laudację wygłosił wierszem.

Mario, Mario, jak
Wyglądasz nocą,
Powiedz, a jak w dzień.
Ty wiesz, co to znaczy być
Żoną Maślankiewicza,
Jaka to odpowiedzialność
Stać w cieniu jego
Oblicza.
Być dla niego zapleczem,
Ogniem i mieczem…

Cały ten długi wiersz przepełniony był pysznym humorem i dowcipem. Takiego Marka będę pamiętał serdecznego, życzliwego, pełnego humoru i młodzieńczej werwy.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM