Moniuszko na wystawie w Olsztynie

| 3 paź 2019  21:20 | Brak komentarzy

Pan Kazimierz prezentuje uwiecznione na kliszy ślady Moniuszki

Pan Kazimierz prezentuje uwiecznione na kliszy ślady Moniuszki

Lubelski dziennikarz i fotografik Kazimierz Kasprzak zaprezentował w Olsztynie wystawę „Śladami ojca opery polskiej Stanisława Moniuszki”. Wernisaż przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna wraz z warmińsko-mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodzony w Chmielu koło Lublina, 78-letni dziś Kazimierz Kasprzak to wieloletni dziennikarz „Sztandaru Ludu”, później ukazującego się pod winietę „Dziennika Lubelskiego”. Ale swoją przygodę z prasą zaczynał w Olsztynie, dokąd przyjechał na studia w Wyższej Szkole Rolniczej. Po uzyskaniu dyplomu na wydziale mleczarskim, trochę przypadkowo, zaczął pisywać o sporcie do „Gazety Olsztyńskiej”. Niebawem jednak wrócił do Lublina i został już redaktorem miejscowej gazety aż do emerytury.

Lubelski fotoreporter z gośćmi wystawy oraz panią Iwoną z WBP

Lubelski fotoreporter z gośćmi wystawy oraz panią Iwoną z WBP

Jego pasją stały się podróże. Jako jeden z nielicznych Polaków postawił stopę na wszystkich kontynentach globu ziemskiego, z Antarktydą włącznie. Zewsząd przywozi zdjęcia, które przeważnie prezentuje na wystawach, a miał ich w sumie już ponad 150. Jedną z nich jest prezentacja fotografii dokumentująca drogę życiowo-artystyczną Stanisława Moniuszki. A warto przypomnieć, że w 200. rocznicę urodzin kompozytora obchodzimy jeszcze Rok Moniuszki.

Autor wystawy Kazimierz Kasprzak

O swoich wyprawach Kazimierz Kasprzak opowiadał na wernisażu tej wystawy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, której dyrektor Andrzej Marcinkiewicz przychylnie potraktował propozycję w tej sprawie oddziału SDRP (z inspiracji naszego członka Janusza Poryckiego, który w „Gazecie Olsztyńskiej” przejął po panu Kazimierzu „działkę” sportową).

Natomiast całą wystawę, wspólnie z jej autorem, przygotowała Iwona Bolińska-Waleńdziak z promocji WBP.

Marek Książek

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...