Konkurs na wspomnienia o pionierach

| 26 sty 2020  20:00 | Brak komentarzy


Może jeszcze o tym nie wiesz, że masz w rodzinie lub wśród sąsiadów pioniera, a więc osobę, która po II wojnie światowej przyjechała na tereny byłych Prus Wschodnich i wspólnie z armią innych osadników zaczęła je zagospodarowywać, tworząc w regionie Warmii i Mazur podstawy Państwa Polskiego. Rozejrzyj się wokół, popytaj…

Jeśli Twój ojciec, matka, wujek lub znajomy z sąsiedztwa należeli do grona osadników, masz szansę opisać ich działalność na tych ziemiach nawet wtedy, gdy już nie żyje. Może w Twojej pamięci zakodowały się opowieści samego pioniera, jego zmagań z nową rzeczywistością. Może znajdziesz w szufladzie pożółkły dokument, delegację lub bilet kolejowy do Olsztyna albo innej stacji w regionie, może zachował się list lub urzędowe pismo z okresu urządzania tych ziem pod biało-czerwoną flagą, masz szansę ocalić je od zapomnienia.

Zarząd warmińsko-mazurskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza konkurs pod nazwą „Wspomnienia o pionierach Warmii i Mazur” – w 75-lecie przybycia pierwszych pionierów do naszego regionu. Celem konkursu jest zapisanie pamięci o ludziach, którzy w regionie Warmii i Mazur tworzyli po II wojnie światowej zręby państwowości polskiej, zmagali się z problemami dnia powszedniego, przełamując bariery, również w trudnych relacjach z autochtonami – Warmiakami i Mazurami.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia do 30 kwietnia 2020 roku.

Przewidywana jest jedna nagroda główna i trzy wyróżnienia – w postaci dyplomów i druku w kwartalniku SDRP „Dziennikarz Olsztyński”. Praca uznana przez Komisję konkursową za najlepszą zostanie zakwalifikowana do publikacji w tygodniku ogólnopolskim „Przegląd” – jeśli spełni kryteria drukowalności określone przez redakcję. Organizatorzy planują też wydanie wspomnień w postaci książki, jeśli na tyle bogaty okaże się plon konkursu. Honoraria nie są przewidywane, a główną satysfakcją dla autorów prac będzie zachowanie ich wspomnień dla potomnych. Ogłoszenie wyników konkursu – w maju 2020 roku.

Prace konkursowe prosimy przesyłać:

  • w wersji papierowej, z dołączonym zapisem na płycie CD, na adres: Redakcja „Dziennikarza Olsztyńskiego”, 10-687 Olsztyn, ul. Hanowskiego 3 lok. 6.
  • w wersji elektronicznej na adres mailowy: sdrp.Olsztyn@wp.pl

Objętość prac do 10.000 znaków (ze spacjami), w formie papierowej wydruk A4, w wersji elektronicznej w formacie „pdf”, „doc”, „odt” lub podobnej.

Szczegóły w Regulaminie konkursu opublikowanym na profilu Facebooka: Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Olsztyn.

W konkursie mogą wziąć udział również osoby spoza województwa warmińsko-mazurskiego, jeśli ich prace dotyczyć będą pionierów z terenu byłych Prus Wschodnich. Zachowajmy wspomnienia o nich; to im się po prostu należy!

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...