Klub Krytyki Teatralnej zaprasza do udziału X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

| 1 lut 2023  13:15 | Brak komentarzy

Rozpoczynamy X edycję konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków. Start 1 lutego 2023 roku.

Szanowni Młodzi Krytycy i Krytyczki! Szanowni, Miłośnicy i Miłośniczki Teatru!

Z największą satysfakcję i radością ogłaszamy jubileuszową, X edycję Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych. Ostatnie miesiące udowadniają, że w wielu polskich teatrach dzieje się bardzo dużo i ciekawie. I na pewno wiele zaskakujących wydarzeń teatralnych i premier zwróci uwagę piszących o teatrze młodych zdolnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest o czym pisać, bo ilość i jakość premier na pewno zasługuje na Państw szczególną uwagę.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego zamyka tą edycją pierwsze dziesięciolecie. Jesteśmy dumni z tego faktu i cieszymy się, że tak wielu znakomitych, młodych krytyków i krytyczek teatralnych zostało finalistami naszego konkursu, jak również laureatkami i laureatami. To wspaniały dorobek młodej myśli krytycznej. Laureaci i laureatki tego konkursu liczą się dzisiaj w środowisku teatralnym. Są znawcami, koneserami teatru, ale również publikując swoje krytyczne recenzje, wyznaczają nowe trendy w wartościowaniu i ocenianiu zjawisk teatralnych. Są wnikliwi w ocenach i otwarci, dociekliwi i uważni w wartościowaniu, a także w opisywaniu tego, co działo się i dzieje w ostatnich dziesięciu latach na różnych polskich scenach teatralnych.

Istotne i znaczące są dokonania młodych krytyczek i krytyków biorących udział w konkursie im. Andrzeja Żurowskiego. Wiele osób z tego grona obroniło już doktoraty i wydało swoje ważne i nagradzane teatralne książki. Wszystkim naszym finalistkom i finalistom serdecznie gratulujemy. Jesteśmy świadomi, że mamy już nowe pokolenie ważnych i znaczących nowych krytyków i krytyczek teatralnych. Tym bardziej wydaje nam się, że ta X edycja jest szczególnym momentem wskazania i podsumowania najważniejszych dokonań i osiągnięć młodego środowiska krytycznego. Uważamy, że w trakcie trwania konkursu wyłoniło się grono ludzi oddanych teatrowi i zamiłowanych w analizowaniu i rozstrzyganiu znaczeń współczesnych teatralnych stylów i tajemnic. Rozumienie teatru i myślenie teatrem stanowi ważny fenomen współczesnej kultury.

Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego ma życzliwe i stałe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, a także dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza Krzysztofa Babickiego. Klub Krytyki Teatralnej – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT – inicjator konkursu z nieukrywaną satysfakcją ogłasza otwarcie X edycji konkursu.

Szanowni Państwo, prosimy o zwrócenie uwagi na kalendarz naszych wydarzeń konkursowych. Oceniać i opisywać mogą Państwo spektakle, których premiery odbyły się od 1 maja 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku.

Przypominamy, że w konkursie mogą startować piszące o teatrze osoby, które nie przekroczyły 35 roku życia.

Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Uwaga! Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 maja 2023 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub mailem na adres zgloszenia@konkurs-zurowski.pl albo poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. Zatem jest kilka możliwości wysyłania recenzji, które oceniać będzie kapituła konkursu powołana przez prezydenta miasta Gdyni.

Ogłoszenie listy finalistów konkursu nastąpi w czerwcu 2023. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami i regulaminem konkursu kapituła konkursu rekomenduje do finału konkursu pięć osób, z których wybierana jest dwójka laureatów. Nagrody pieniężne laureatom fundują Prezydent Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Przewidywany termin konkursowej gali to początek października 2023 roku. Odbędzie się ona w Gdyni razem z kolejnym finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Konkurs imienia profesora Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni i był również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny. Dotychczasowe edycje sprawiły, że konkurs uważany jest za ważne wydarzenie i znaczący etap w promocji najbardziej utalentowanych, obiecujących młodych krytyczek i krytyków teatralnych.

Konkurs daje szansę na wartościowy obieg myśli krytycznej i wzbogacenie wymiany doświadczeń. A ranga i ocena międzynarodowej organizacji krytyków teatralnych wspierających ideę konkursu IATC /AICT potwierdza, że koncepcja konkursu jest wartościowa, a interesujące publikacje finalistek i finalistów i przynosi oczekiwane rezultaty.

Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego. Zapraszamy do udziału w X edycji konkursu.

Alina Kietrys – sekretarz konkursu

Tomasz Miłkowski – prezes Klubu Krytyki Teatralnej

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...