Janusz Segiet kolejnym 90-latkiem

| 1 gru 2022  16:26 | Brak komentarzy

Marek Książek z bukietem dla 90-latka

Janusz Segiet, przewodniczący olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia w latach 1987-1996, skończył właśnie 90 lat. To kolejny senior dziennikarstwa w Olsztynie, który przekroczył tę poważną granicę wiekową.

Janusz Segiet urodził się 30 listopada 1932 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Po skończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim w 1955 roku trafił do „Głosu Olsztyńskiego”, który 15 lat później zmienił nazwę na „Gazeta Olsztyńska”.

Aż do emerytury red. Segiet zajmował się tematyką kulturalną, redagując weekendowy dodatek „Archipelag”. Pisywał głównie artykuły, felietony i recenzje teatralne oraz literackie, również do takich pism jak „Warmia i Mazury”, „Panorama Północy”, „Twórczość”, „Scena” i „Tygodnik Kulturalny”.

Zaczytany Janusz Segiet

Wydał kilka książek o środowisku dziennikarskim i kulturalnym regionu, w tym biografię aktorki Eugenii Śnieżko-Szafnaglowej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, odznakami „Zasłużony dla Warmii i Mazur” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”.

Jubilat z małżonką

W 1987 otrzymał, ustanowią wówczas, nagrodę II stopnia im. Henryka Panasa dla szczególnie zasłużonych na niwie publicystycznej i organizatorskiej (razem z Andrzejem Bałtroczykiem, zaś nagrodę I stopnia dostał Tadeusz Willan, to jednorazowa nagroda, tylko nazwą nawiązująca do obecnej Nagrody im. Henryka Panasa).

Janusz Segiet działał m.in. w Towarzystwie Kultury Teatralnej, poza tym był świetnym szachistą, kandydatem na mistrza krajowego w szachach klasycznych, a także w grze korespondencyjnej.

Od 1982 roku działał w Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL, a w 1987 roku został wybrany przewodniczącym olsztyńskiego oddziału, którym był do 1996 roku.

Janusz Segiet i Marek Książek, lata 80.

W dniu 90. urodzin Janusza Segieta odwiedziła delegacja warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP: przewodniczący Marek Książek oraz członkowie: Czesław Pazera, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i Andrzej Cieślak, jednocześnie prezes oddziału Związku Literatów Polskich. Wręczyli Jubilatowi wiązankę kwiatów, oprawioną w ramkę jego karykaturę, najnowszy numer „Dziennikarza Olsztyńskiego” i almanach ZLP.

Karykatura autorstwa Stefana Antoszewskiego

Karykatura autorstwa Stefana Antoszewskiego

Wcześniej podobne jubileusze z okazji 90. urodzin obchodzili aktywni członkowie oddziału SDRP: Feliks Walichnowski i Czesław Pazera.

MK

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...